syndrom białego fartucha

Musisz umówić się do lekarza, jednak czujesz przy tym ogromny stres i niepokój? Nie jesteś sam. To najprawdopodobniej syndrom białego fartucha. Czym jest? To silna i nieuzasadniona reakcja lękowa, której doświadczamy podczas kontaktu z lekarzem lub personelem medycznym. Jakie ma znaki charakterystyczne, czemu syndrom jest mylony z hipertonią i w jaki sposób można go wyleczyć?

Czym jest syndrom białego fartucha?

Kiedy czekamy na zabieg, operację, a nawet diagnozę towarzyszy nam stres i strach. W normalnej sytuacji, każdy potrafi sobie z nim radzić. Nie zawsze jednak tak jest. Część pacjentów boryka się z ogromnym lękiem przed kontaktem z lekarzem czy pielęgniarką, nawet jeśli to tylko profilaktyczna wizyta. Możemy mieć wówczas do czynienia z efektem białego fartucha, który jest związany ze wzrostem ciśnienia tętniczego podczas badania. Istotny jest fakt, że podczas samodzielnego pomiaru w domu, może okazać się, że ciśnienie jest w normie.

Syndrom białego fartucha – objawy

Jakie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpimy właśnie na ten syndrom? Są to m.in. bóle głowy, problemy żołądkowe (tj. nudności, biegunka, wymioty), nadpotliwość dłoni, wypieki na twarzy czy kołatanie serca. Wszystkie z nich są związane z silnym stresem, który może być związany z przeżyciami z dzieciństwa, np. bólem podczas zastrzyków czy samotnym pobycie w szpitalu.

„Biały fartuch”, a nadciśnienie tętnicze

Normalną reakcją ludzkiego organizmu na stres, jest przyspieszone tętno. W momencie badania mogą jednak pojawić przekłamane wartości. Aby odróżnić syndrom od nadciśnienia, należy mierzyć ciśnienie 2-3 razy dziennie przynajmniej 2 tygodnie przed wizytą u lekarza. W przypadku hipertonii będzie podwyższone przez cały czas, a w przypadku doświadczania „białego fartucha” może okazać się, że podczas badania będzie w normie.

Leczenie

Syndromu nie poddaje się leczenie, ale rozpoznanie problemu daje spore szanse na jego zmniejszenie, a nawet przezwyciężenie. Przed badaniem należy się zrelaksować i odstresować oraz poinformować lekarza lub pielęgniarkę o tym, że wynik pomiaru ciśnienia może być zawyżony. W przypadku bardzo nasilonych problemów warto skontaktować się z lekarzem lub psychoterapeutą.

Zapraszamy także do przeczytania artykułu o hipnozie, który jest dostępny TUTAJ.

Wejdź na Facebook.