rece trzymajace tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywę na rozowym tle

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo skuteczna ochrona przed zajściem w ciążę. Niestety pod wpływem kilku, wydawałoby się, błahych czynników mogą okazać się zawodne. Co niekorzystnie wpływa na działanie pigułki antykoncepcyjnej? Jeśli stosujesz lub planujesz wprowadzić antykoncepcję hormonalną, przeczytaj nasz tekst. Bezpiecznie i zdrowo wiedzieć, jak uniknąć nieplanowanej ciąży.

Antybiotyki 

Każdy antybiotyk może obniżać skuteczność antykoncepcji. Po pierwsze, niszczy on florę bakteryjną jelit. Tabletki antykoncepcyjne, zawierające związki podobne do estrogenu, są wówczas gorzej wchłaniane przez organizm. Po drugie, antybiotyki wpływają na metabolizm hormonów już wchłoniętych do organizmu. W obu przypadkach pigułka traci więc swoją efektywność. Zwróć uwagę, czy antybiotyk nie zawiera takich substancji, jak: tetracyklinie, kotrimoksazolem czy amoksycylina. Obniżają one szczególnie skuteczność antykoncepcji.

Witamina C

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak pozornie niewinna witamina C może oddziaływać niekorzystnie na antykoncepcję hormonalną. Kwas askorbinowy w dużych dawkach wpływa na zmiany we wchłanianiu etynyloestradiolu. Ta pochodna estradiolu jest składnikiem wielu pigułek antykoncepcyjnych. Na skutek zaburzenia wchłaniania tego hormonu może dojść do nieregularnych krwawień. Wówczas rośnie ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Uwaga! Sok grejpfrutowy również może obniżyć skuteczność antykoncepcji. Dlatego tabletkę hormonalną przyjmuj co najmniej 2h po zjedzeniu lub wypiciu soku z tego owocu.

Leki przeciwpadaczkowe

Niektóre leki przeciwpadaczkowe wchodzą w interakcje z doustną antykoncepcją, więc nie powinny być razem stosowane. Tabletki antykoncepcyjne, które nie są induktorami enzymów wątrobowych mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku epilepsji. Te, które są induktorami przyspieszają metabolizm, a zatem przyspieszają eliminację leku, co w efekcie zmniejsza jego skuteczność.

Zioła

Uważaj również na niektóre zioła. Dziurawiec zwyczajny pobudza działanie pewnych enzymów. Zachodzi więc podobny proces jak w przypadku interakcji z niektórymi lekami przeciw padaczce. Dziurawiec znajduje się często w suplementach na uspokojenie. Dlatego jeśli stosujesz antykoncepcję doustną wraz z naturalnymi suplementami diety, zwróć szczególną uwagę na skład każdego preparatu. Z kolei zioła, takie jak senes i babka płesznik, działają przeczyszczająco, a co za tym idzie, mogą zmniejszać wchłanianie hormonów – także tych zawartych w pigułce antykoncepcyjnej.