Język to niesamowicie ważny organ. Odpowiada m.in. za smak pokarmu, przełykanie czy mowę. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że wygląd tego organu może wiele nam zdradzić na temat naszego zdrowia. Język zdrowej osoby powinien być różowy, sprężysty i wilgotny, a przede wszystkim nie sprawiać bólu i dyskomfortu. Co jednak, gdy zauważamy na nim zmiany lub czujemy coś nieprzyjemnego?

Intensywna czerwień

Język, który jest zaczerwieniony może zwiastować problemy z pęcherzykiem żółciowym. Z kolei u dzieci tzw. truskawkowy język często jest objawem choroby Kawasakiego. Nie powinniśmy bagatelizować tego objawu, bo ta dolegliwość polega na uogólnionym zapaleniem małych i średnich naczyń tętniczych i dużych naczyń wieńcowych. Odpowiadają za dostarczanie do mięśnia sercowego tlenu i wszelkich substancji odżywczych.

Niepokojące plamki

Czerwone plamki i zaczerwieniony koniuszek języka mogą wskazywać na konieczność uzupełnienia witamin z grupy B. Blado-szary kolor często oznacza anemię lub brak żelaza. Język wówczas zmienia kolor, bo we krwi jest zbyt mała ilość hemoglobiny. Uzupełnienie braków wskazanych składników powinna przywrócić właściwy kolor języka.

Język siny i bez koloru

Gdy zauważyliśmy, że nasz język zrobił się siny możemy zbadać się pod kątem zaburzeń krążenia. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ten problem, bo prowadzi do niedotlenienia organizmu. Erytrocyty, czyli czerwone komórki krwi nie dystrybuują po organizmie zbyt dużej ilości tlenu, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Gdy język nie jest sinofioletowy, a ciemnobrązowy może to zwiastować problemy trawienne.

Język z bolesnymi wypryskami

Jeśli w jamie ustnej pojawiają się afty, wypryski i owrzodzenia mamy do czynienia z osłabieniem organizmu. Problem ten może pojawić się zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii. Leki, które pomogą zwalczyć bolesne zmiany znajdziemy w aptece. Nie powinniśmy jednak leczyć ich samemu, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Naloty na języku

W przypadku białego nalotu na języku możemy mieć problem z infekcjami bakteryjnymi. Jeśli nalot pojawił się też na migdałkach – może być to angina. Jest też charakterystyczny przy problemach trawiennych, takich jak stany zapalne czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Grudkowaty, biały nalot może świadczyć o zakażeniu drożdżakami. Opryszczka przejawia się poprzez pęcherzyki połączone z szarym nalotem. Jeśli język przyjął żółtą barwę możemy mieć do czynienia z nieprawidłową dietą, infekcjami przewodu pokarmowego, ale także z zaniedbaniem higieny jamy ustnej. Powodem mogą być też papierosy.

Opuchlizna

Reakcje alergiczne mogą powodować obrzęk języka. Opuchlizna może zwiastować nadchodzący wstrząs anafilaktyczny, który w razie nieudzielenia pomocy może skutkować nawet śmiercią.

Jak widać, język może okazać się cennym informatorem na temat naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy często go obserwować i reagować na wszelkie zmiany, które na nim zachodzą. Pomóc może nam chińska mapa języka, która pokazuje zależności między częściami języka, a narządami wewnętrznymi.

Oprócz zdrowego języka, ważny jest też zdrowy uśmiech. Jakie konsekwencje może nieść brak higieny jamy ustnej? Dowiecie się TUTAJ.