wysoka wrażliwość

Coraz częściej możemy spotkać się z określeniem „Wysoko Wrażliwa Osoba” – WWO. Termin ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, których reakcje oraz potrzeby często są niezrozumiałe dla otoczenia. Czym jest wysoka wrażliwość? Czym charakteryzuje się człowiek o wysoko wrażliwej osobowości? Jak funkcjonuje w pełnym bodźców i zamętu świecie?

Na czym polega wysoka wrażliwość

Określenie wysokiej wrażliwości wprowadziła amerykańska psycholog i badaczka dr Elaine N. Aron w latach 90-tych. Wynikiem jej badań klinicznych są prace, w których opisuje cechę wysokiej wrażliwości oraz sposób funkcjonowania osób, które ją posiadają.
Wysoka wrażliwość polega na zwiększonej wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego i głębszym przetwarzaniu bodźców fizycznych, społecznych
i emocjonalnych.
Oznacza to, że osoby obdarzone tą cechą mają niezwykle czuły
i chłonny układ nerwowy, który w bardziej intensywny sposób odbiera i przetwarza bodźce.

Wysoka wrażliwość odnosi się do czterech obszarów jakimi są:

– głębokie przetwarzanie informacji,
– szybkie uleganie przestymulowaniu,
reaktywność emocjonalna i duża empatia,
wyczulenie na subtelności.

Nie jest to zaburzenie psychiczne lub nieprawidłowość, a naturalna, wrodzona
i często dziedziczona cecha osobowości.
Szacuje się, że wysoko wrażliwe osoby stanowią aktualnie od 15 do 20% społeczeństwa.

Kim są Wysoko Wrażliwe Osoby

Najprościej osoby takie można określić jako te, które „czują więcej i bardziej”. Według badań, osoby wysoko wrażliwe zadania poznawcze wykonują dokładniej i szybko, ale jednocześnie bardziej się nimi stresują i są bardziej narażone na „wypalenie”. Mają ogromną tendencję do przebodźcowania. Hałaśliwe, zatłoczone miejsca, głośna muzyka, intensywne zapachy i kolory zdecydowanie im nie służą. Jednocześnie, wysoko wrażliwi są niezwykle empatyczni, doskonale wyczuwają nastrój drugiej osoby.  Powoduje to, że zarówno pozytywne emocje, jak i negatywne, takie jak strach gniew, smutek są z łatwością rozpoznawane i odbierane jako własny stan emocjonalny. WWO są także bardzo sumienne i łatwo wychwytują niuanse. To głownie emocje podpowiadają im na co zwrócić uwagę, co zapamiętać, jakie nabywać umiejętności i wiedzę.

Wysoka wrażliwość – korzyści i trudności

Wysoka wrażliwość to pierwotna strategia przetrwania. Szybkie dostrzeganie elementów, które dla innych są niezauważalne powoduje, że WWO są lepiej przygotowane do radzenia sobie z nowymi sytuacjami. To szczegóły odróżniają to, co pozornie znane od nowych warunków. Wychwytywanie detali pozwala im uniknąć błędów. Niestety taka wrażliwość ma też swoje koszty. Układ nerwowy „wrażliwca” intensywnie pracuje. Jest to stałe przetwarzanie bodźców, analiza, myślenie i głębokie refleksje, oraz brak umiejętności „wyłączenia się”, powodują, że łatwo o przestymulowanie. Prowadzi to często do wyczerpania emocjonalnego, a co za tym idzie także fizycznego. WWO często borykają się z ciągłym napięciem spowodowanym nadmiarem bodźców. Brak zrozumienia otoczenia może powodować u nich poczucie inności i wyobcowania. Czasami trudno jest im nawet wytłumaczyć własne myśli i emocje odczuwane w tak silny sposób. Niemniej ogromnym atutem, dzięki wnikliwości spojrzenia
i umiejętności obserwacji, jest dostrzeganie szczegółów. WWO są też twórcze, mają wyjątkową wyobraźnię i są ponadprzeciętnie kreatywne.

W zachodniej kulturze stawia się na sukces, przebojowość i zabawę. Nie są to obszary,
w których wysoko wrażliwi dobrze się czują. Mogą jednak dobrze wykorzystać swoje niezwykłe umiejętności oraz złożony i niepowtarzalny sposób przeżywania świata. Prawdopodobnie każdy z nas ma w bliskim otoczeniu przysłowiowego „wrażliwca”, który inaczej odbiera otaczającą rzeczywistość. Obcowanie z takimi osobami, jest bardzo inspirujące. Co więcej, to właśnie wrażliwcy są wspaniałymi przyjaciółmi, na których można zawsze liczyć.

Jeśli interesujesz się tematem psychologii i chcesz przeczytać więcej np. na temat fobii zapraszamy TUTAJ.

Sprawdź też nasz profil Facebook!