ugryzienie mrówki
Mrówka czerwona

W ostatnich tygodniach można poczuć prawdziwe lato. Temperatury są coraz wyższe, a słońce pozwala na zewnętrzne aktywności. Taka kolej rzeczy ucieszyła wiele osób, jednak są też tacy, którym sezon wiosenno-letni kojarzy się z alergiami, które są oczywiście spowodowane pyleniem. Pyłki jednak nie są jedynym powodem reakcji alergicznych. Przyczyną są również owady, takie jak mrówki. Czy ich ugryzienie jest groźne, a jeśli tak, to dla kogo?

Jakie mrówki występują w Polsce?

W naszym kraju można znaleźć ok. 80 różnych rodzajów mrówek. Większość z nich na szczęście jest niegroźna. Zdarzają się jednak bardziej agresywne odmiany. Jedną z nich są mrówki czerwone – tzw. „wścieklice zwyczajne”, których ugryzienie potrafi być bolesne i zostawić ślad. Najczęściej możemy je znaleźć pod kamieniami, pod mchem czy drewnem, bo kochają wilgotne otoczenie.

Kolejną odmianą, która potrafi ugryźć to mrówki Formica, które zaliczane są do gatunku mrówek leśnych. To właśnie ich ugryzienie powoduje najczęściej reakcje alergiczne. Pozostałe rodzaje mrówek, które żyją na terenach Polski są niegroźne i niezwykle rzadko dochodzi do ukąszeń.

W jaki sposób gryzą mrówki?

Mrówki mogą zaatakować w sytuacji, w której czują się zagrożone. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy przygnieciemy owada. Ugryzienie mrówki polega na nacięciu skóry, a następnie na oblaniu jej jadem. Substancja, która jest odpowiedzialna za wywołanie reakcji alergicznej po ugryzieniu to kwas mrówkowy – w jadzie znajdziemy go aż 60%.

Ugryzienie mrówki – objawy

Jeśli ugryzie nas mrówka – możemy spodziewać się pojawienia zaczerwienienia i świądu. Uczulić może nas nie tylko kwas mrówkowy, ale także białka alkaloidowe, które znajdują się w jadzie. Wywołują krostki, pęcherze i wysypki. Jeśli alergia na jad jest bardzo silna, w miejscu ukąszenia możemy spodziewać się bólu, a w najgorszym wypadku – martwicy skóry.

Jak złagodzić skutki ukąszenia?

Najlepszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem na łagodzenie świądu i bólu jest schłodzenie ugryzionego miejsca. Oprócz tego można stosować żele na ukąszenia owadów i leki przeciwhistaminowe – są dostępne bez recepty. Uznanym domowym sposobem jest też wykorzystanie sody oczyszczonej, a konkretnie okładów. Wystarczy wymieszać sodę z wodą w taki sposób, aby otrzymać konsystencję papki, a potem obłożyć nią miejsce ugryzienia. Objawy, które powstały w wyniku ukąszenia powinny zniknąć w ciągu kilku dni.

Ugryzienie – wstrząs anafilaktyczny

Wiele osób boi się ugryzienia mrówki przez możliwy wstrząs anafilaktyczny. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednak nie jest wykluczone. Jeśli po ukąszeniu pojawią się objawy takie jak: trudności z oddychaniem, wymioty, obrzęk twarzy, obrzęk języka czy zasłabnięcie – należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, bo skutki mogą być tragiczne. W takiej sytuacji należy koniecznie pozostać przy poszkodowanym i zadbać o drożność dróg oddechowych i stale kontrolować przytomność.

Skoro już mowa o objawach, które mogą pojawić się na skórze, polecamy nasz artykuł o egzemie. Możecie przeczytać go TUTAJ.

Polubcie również nasz Facebook!