Wzrost świadomości w zakresie potrzeb Błękitnej Planety oraz szkód, które jako ludzie już jej wyrządziliśmy, przyczynia się do częstszego sięgania po rozwiązania ekologiczne, mające na celu poprawę naszego środowiska. Dodatkowo, wiele z nich poprawia również nasz komfort życia oraz oszczędza nasze pieniądze. Na jakie eko-trendy powinniśmy zwrócić uwagę w 2021 roku?

Roślinne zamienniki mięsa podane na eko-talerzu

Jesteś tym, co jesz. Trend ten będzie się rozwijał dwutorowo i dotyczyć będzie zawartości naszej lodówki oraz… przedmiotów, które służą nam do jedzenia, przechowywania i robienia zakupów. Dieta roślinna z każdym rokiem zyskuje na popularności – trudno się temu dziwić, jest zdrowa, smaczna i wykorzystuje sezonowe produkty. Znajdująca się na przeciwległym biegunie dieta mięsna wraz z zaopatrującą ją hodowlą przemysłową negatywnie wpływa na środowisko. Nadmierne zużycie i zanieczyszczenie wód, emisja gazów cieplarnianych, nadmierna eksploatacja paliw – eksperci biją na alarm, ale na szczęście wiele osób ogranicza lub odchodzi od spożycia mięsa. Dodatkowo od tego roku na terenie całej Unii Europejskiej zakazane będą m. in. plastikowe słomki, talerze oraz sztućce. Ma to przyczynić się do ograniczenia produkcji plastikowych śmieci, które jak wiemy – trafiają później do oceanów. Z tego powodu producenci prześcigają się w pomysłach na produkcję biodegradowalnych naczyń, np. z liści palmowych czy otrębów pszennych. Zaś sztućce zrobione z prosa czy ryżu mogą stać się wkrótce utensyliami codziennego użytku.

Ekologiczny e-commerce

Sklepy internetowe przeżywają prawdziwe oblężenie – wynika to ze zmian, jakie dokonały się w naszym stylu życiu na przestrzeni lat oraz oczywiście pandemii. Jest to ciekawa i wygodna alternatywa dla tradycyjnych zakupów, ale nie da się jednoznacznie stwierdzić, że bardziej ekologiczna. Zamówienia i nasze paczki wymagają odpowiednich zabezpieczeń, dlatego tworzywo sztuczne, folia bąbelkowa to stały element naszych e-zakupów. Dobrą praktyka jest zastępowanie tych elementów pochodzącym z recyklingu papierem – kroki takie podjął już gigant Zalando, czy LPP, czyli m. in. rodzime Reserved. W wybranych salonach LPP mają zresztą znaleźć się wkrótce pojemniki na odzież, zbierające tekstylia dla osób w trudniejszej sytuacji życiowej.

Środki czystości z czystym sumieniem

Detergenty, środki czystości i płyny z naturalnym składem coraz częściej zastępują silne, chemiczne preparaty na sklepowych półkach oraz w naszych domach. Sieciowy gigant Lidl dał ostatnio dobry przykład wprowadzając do oferty linię, w skład której wchodzi m. in płyn do mycia naczyń i szyb bez szkodliwych parabenów oraz alergenów. Opakowania tych produktów zostały wykonane z surowców pochodzących z recyklingu i można je wykorzystać ponownie. Interesującą inicjatywą jest również powstawanie cosmetomatów – dystrybutorów środków czystości, które pobiera się do pustych pojemników, których każdy z nas ma w domu całe mnóstwo. Zmniejszenie ilości plastiku w obiegu, dobry uczynek dla planety oraz… czysty dom!

MM