60 cm głębokości wody. Temperatura wody 36-37 stopni Celsjusza. Temperatura pomieszczenia 25 stopni Celsjusza. A w tym wszystkim rodząca kobieta. Czy to wszystkie warunki, które musimy spełnić, by poród w wodzie odbył się poprawnie i bez komplikacji?

Jest to nowoczesna i chwalona metoda porodu. Po raz pierwszy skorzystano z niej w 1996 roku. Mówi się o niej dużo, ale przede wszystkim mówi się o niej różnie. W tym artykule obalimy mity i potwierdzimy fakty dotyczące porodu w wodzie.

Fakt: Kobieta traci mniej krwi podczas porodu w wodzie.

Tkanki, dzięki ciepłej wodzie, stają się bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie. Ciśnienie tętnicze natomiast zostaje wyregulowane. Co więcej, jeżeli łożysko urodzi się w ostudzonej już wodzie, naczynia krwionośne zamkną się i utrata krwi będzie znacznie mniejsza niż przy porodzie tradycyjnym.

Mit: Cały poród przebiega w wodzie.

W niektórych przypadkach lekarz może poprosić kobietę o wyjście z basenu/wanny tuż przed samym rozwiązaniem, by wywołać parcie poprzez zmianę temperatury na niższą. Łożysko jest wtedy wydalane już poza wodą. Jeżeli natomiast do wody dodano olejki eteryczne, przebywać w niej można tylko w fazie rozwierania.

Fakt: Poród w wodzie mniej boli.

Ciepła woda wytwarza u pacjentek znieczulające endorfiny, działa rozluźniająco na mięśnie, a kojąco na układ nerwowy. Rozszerza naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi. Wzrost elastyczności tkanek wpływa pozytywnie na rozwieranie się szyjki macicy. Szum wody działa dodatkowo uspokajająco i pozwala poczuć się matce bardziej komfortowo i intymnie.

Mit: Poród w wodzie nie ma wpływu na noworodka.

Ma znaczący wpływ, ponieważ podczas porodu w wodzie dziecko przedostaje się ze środowiska wodnego w środowisko wodne, dlatego przeżywa znacznie mniejszy szok porodowy. Jego oddech jest także znacznie spokojniejszy i łagodny, a nie łapczywy, jak w przypadku porodu tradycyjnego. Należy jednak uważać, by maluszek nie zachłysnął się wodą lub nie wyziębił po wyjęciu z wody.

Fakt: W wodzie znacznie rzadziej rozcinane jest krocze pacjentek.

Poprawiona elastyczność tkanek dzięki ciepłej wodzie sprawia, że krocze rzadziej pęka. Woda natomiast działa rozluźniająco na mięśniówkę, dlatego rozcinanie krocza nie jest potrzebne.

Mit: Do porodu w wodzie może podejść każda kobieta.

Niestety, poród w wodzie przeznaczony jest tylko dla kobiet w ciąży bez żadnych obciążeń, która od początku do samego końca przebiega w pełni prawidłowo. Do przeciwskazań zalicza się m.in. złe ułożenie płodu, zbyt duża waga dziecka, problemy kardiologiczne u matki lub dziecka. Ciąża bliźniacza także wyklucza poród w wodzie, ponieważ zwiększa ryzyko krwawienia, spadku ciśnienia tętniczego krwi czy przyspieszenia akcji serca.