poparzona skóra

Wakacje, urlop, słońce! Nie ma wypoczynku bez aktywności na świeżym powietrzu. Ile razy podczas wakacyjnego zwiedzania lub zabawy na łonie przyrody zdarzyło Ci się zapomnieć o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej? Po kilku godzinach od powrotu do domu nagle stwierdzasz, że „spiekłeś raka”, a Twoja skóra „krzyczy”. Poparzona skóra – tutaj nie ma czasu do namysłu, trzeba działać!

Jeśli przypadkiem masz w swojej apteczce specjalistyczne preparaty zawierające D-panthenol, alantoinę, witaminę A, E, F, masła Shea, aminokwasy – świetnie! Najlepiej jeśli mają odpowiednią formułę żelu, pianki, lekkiego balsamu lub aerozolu. Jeśli jednak nie jesteś w tej komfortowej sytuacji, podpowiadamy jak poradzić sobie inaczej.

Oto domowe sposoby na łagodzenie oparzeń słonecznych!

Przede wszystkim chłodna woda

Skóra poparzona promieniami słonecznymi jest bardzo rozpalona. Chłodna woda złagodzi ból. Początkowo nie powinna być zbyt zimna, aby nie spowodować szoku termicznego. 10-15 minutowy letni prysznic na pewno przyniesie ukojenie.

Zbawienie prosto z lodówki

Kefir, zsiadłe mleko, czy maślanka, dzięki zawartości witamin A, E i D oraz białka, jest świetnym „babcinym” sposobem poradzenia sobie z oparzeniem. Zimne okłady natychmiast złagodzą „ogień” na skórze. Pamiętaj, żeby nie stosować słodkich kefirów lub maślanki, ponieważ cukier może zaostrzyć dolegliwości.

Octowa mikstura

Ten kuchenny artykuł działa podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dlatego warto po niego sięgnąć. 15-minutowy okład z 2-3 łyżek octu złagodzi oparzenie i przywróci naturalny odczyn pH skóry.

Moc kurzego jajka

Najpierw dokładnie oddziel białko od żółtka, aby nałożyć na zaognione miejsca surowe białko. Żelowa konsystencja o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych i antywirusowych pomoże złagodzić stan zapalny skóry. Możesz także ubić białko i skórę posmarować powstałą pianą.

Naturalnie miód

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym miód jest wspaniałym łagodzącym balsamem. Okład na poparzony naskórek w postaci gazy nasączonej miodem przyspieszy gojenie i regenerację.

Złoto kurkumy

W Indiach znana od wieków i stosowana w różnych sytuacjach – kurkuma. Posiada właściwości przyspieszające gojenie skóry. Proszek z kurkumy zmieszaj z wodą i startym imbirem.  Stosuj jako okład.

Aloesowa odsiecz

Roślina, która ma szerokie zastosowanie, pomoże także tutaj! Sok z aloesu zawiera enzymy, które przyspieszają regenerację naskórka, a także substancje ściągające i myjące. Posiada także właściwości przeciwzapalne. Zastosuj sok z aloesu na oparzenie i pozostaw na 15 min.

Zielony ogórek w plasterkach

Na poparzoną skórę twarzy pomoże poczciwy ogórek. To warzywo, bogate w antyoksydanty i witaminę C, świetnie chroni i odżywia. Okład z zielonych plasterków pozostaw na oparzeniach przez 30 min.

Mięta na skórę

…a właściwie 2 krople olejku miętowego zmieszane z 100 ml wody przyspieszą gojenie skóry. Zadziałają też przeciwzapalnie. To dzięki 30 substancjom zawartym w olejku (metol, menton, tymol, garbniki i flawonoidy) sposób ten jest tak skuteczny!

Kąpiel z mąką owsianą

Do wanny z chłodną wodą wsyp kilka łyżek mąki owsianej. Ten rodzaj mąki zawiera beta-glukan, który dobrze wpływa na funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. Kąpiel pomoże złagodzić oparzenie i poprawi ogólną kondycję Twojej skóry.

Surowe purée ziemniaczane

Kto by pomyślał, ze ziemniak obecny w każdym domu, może zdziałać w tej sytuacji cuda? Surowego ziemniaka pokrój w plasterki, zblenduj na purée lub zastosuj obierki. Możesz też zastosować mąkę ziemniaczaną zmieszaną z wodą. 30-minutowy okład przyniesie skórze ukojenie, złagodzi ból i powstrzyma powstawanie pęcherzy.

Promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na skórę. Poparzona skóra to uciążliwa dolegliwość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej kliknij TUTAJ.

Sprawdź też nasz Instagram!