Czujesz suchość, ból lub drapanie w przełyku? Nie lekceważ tych objawów. Dolegliwości związane z gardłem uprzykrzają codzienność każdemu. Często nie możemy przez nie przełykać jedzenia, wypić wody, mówić, a nawet zasnąć. Jeśli nie zbagatelizujemy tych objawów i od razu rozpoczniemy leczenie, jest szansa, że stan naszego gardła nie będzie się pogarszać, a w dodatku – wyleczymy je bez konieczności brania tabletek czy antybiotyków. Poniżej prezentujemy tajniki, które pomogą Wam przezwyciężyć tę dolegliwość.

1. Często przepłukuj gardło

Jest to podstawowy i najważniejszy krok. Płukania gardła powoduje, że pozbywamy się śluzu czy nalotu, które zagnieździły się w jamie ustnej. To właśnie w nich gromadzą się bakterie i patogeny powodujące nieprzyjemne dolegliwości. Stomatolodzy polecają wodę z solą, która poziom pH w jamie ustnej i tworzy środowisko alkaliczne (ma silne właściwości zasadowe), w którym ciężko jest przetrwać bakteriom.

2. Pij często i małymi łykami

Przyjemna metodą walki z dolegliwościami związanymi z gardłem jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód osłabia ból gardła, a maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Można dodatkowo wykorzystać siemię lniane i zaparzyć z niego napar, który niweluje drapanie w gardle i ból. Warto pić też mleko z miodem – taki napój nawilża błonę śluzową gardła i uśmierza przykre dolegliwości. 

3. Czosnek na ratunek

Czosnek to naturalny środek, który często jest wykorzystywany w leczeniu przeziębień. Sprawdza się znakomicie, ponieważ ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Pomoże szybciej zwalczyć chorobę. Zaleca się zjedzenie ząbku czosnku raz dziennie (np. w postaci masła czosnkowe, lub jako dodatek do pasty z avocado).

4. Unikaj środków drażniących

Wiadomo nie od dziś, że używki i część potraw w sposób szczególny podrażniają nasz przełyk. Kiedy mamy do czynienia z dolegliwościami gardła powinniśmy unikać zimnych napoi, alkoholu, papierosów, a nawet ostrych przypraw. Wszystkie te rzeczy mogą wydłużyć czas choroby.

5. Syrop z cebuli

Cebula wzmacnia odporność organizmu. Rodzice często podają dzieciom syrop z cebuli w trakcie sezonu grypowego, aby uchronić je przed niechcianą chorobą. Ten domowy lek wspomoże nas w walce o zdrowe gardło. Cebula ma właściwości lecznice i od pokoleń jest cenionym, domowym sposobem w walce z bólem gardła.

6. Nawilżaj śluzówkę

Aby zapobiec wysuszeniu gardła możemy zrobić inhalację. Warto wiedzieć, że wcale nie potrzebujemy do tego specjalistycznych sprzętów! Napełnij miskę gorącą wodą, pochyl się nad nią, zakryj głowę ręcznikiem i oddychaj przez kilka minut. Ukoi to dolegliwości.

Wszystkie te metody wspomogą nas w wyleczeniu dolegliwości gardła. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy ból utrzymuje się przez długi czas i nie jesteśmy sobie sami w stanie z nim poradzić, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

KL