kobieta z pijawkami w szklanym naczyniu

Pijawki w większości z nas budzą dobrych skojarzeń. Wiele osób na myśl o tym, że te małe i śliskie stworzonka miałyby wpić się w jego skórę, przechodzi dreszcz obrzydzenia. Ale czy słusznie? Zapewne obiło Ci się kiedyś o uszy leczenie pijawkami lekarskimi. Metoda ta jest znana ludzkości już od tysięcy lat. Co najważniejsze hirudoterapia jest nadal stosowana i to coraz chętniej. Dlaczego? Zdrowo wiedzieć, czy pijawki lekarskie to prawdziwy hit czy jednak przestarzały kit 🙂 

Hirudoterapia – na co pomaga?

Hirudoterapia, czyli właściwa nazwa leczenia pijawkami, ma coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego. Metoda ta może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Jak wiesz, pijawki lekarskie wysysają krew (mogą jednorazowo wypić od 10 do 15 ml krwi).W ich ślinie, którą przekazują w trakcie ukąszenia, znajduje się hirudyna. Substancja ta powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych – jest więc naturalnym lekiem przeciwzakrzepowym. Ponadto hirudozwiązki, które mają w sobie pijawki pozytywnie wpływają na stymulację wzrostu komórek nerwowych. W związku z tym lekarza pokładają duże nadzieje w leczeniu pijawkami takich schorzeń, jak m.in. Parkinson i Alzheimer. Hirudoterapia pomoże również cierpiącym na wrzody żołądka, bóle głowy, reumatyzm, alergie, choroby płuc i oskrzeli, hemoroidy, choroby kręgosłupa, a nawet impotencję. Związki uwalniane przez pijawki lekarskie wykazują także działanie przeciwbólowe i antybiotyczne.

Jak przebiega leczenie pijawkami lekarskimi?

Pijawki lekarskie za pomocą otworów gębowych wyposażonych w mikroskopijne ząbki wbijają się w skórę pacjenta. Nie wolno samodzielnie ich zdejmować. Pacjenci często obawiają się bólu, który towarzyszy gryzieniu przez pijawkę. Niesłusznie. W związkach uwalnianych do naszego organizmu znajdują się enzymy, które działają znieczulająco. Ile trwa zabieg hirudoterapii? Pijawka lekarska powinna przyssać w naszą skórę na na ok. półtorej godziny. Proces przystawiania pijawek jest prosty i bezbolesny. Oczywiście pod warunkiem, że wykonuje go osoba specjalizująca się w hirudoterapii. Ilość użytych jednorazowo pijawek zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała stosuje się maksymalnie jedną pijawkę. Inne czynniki brane pod uwagę przy dostosowywaniu ilości hirudo to m.in. wiek, płeć, rodzaj schorzenia, a nawet nastawienie psychiczne pacjenta do terapii.

O czym pamiętać przy hirudoterapii?

Hirudoterapia nie jest polecana osobom, które nie wytrzymają dnia bez kąpieli. Przez pierwszą dobę od zabiegu rany nie wolno przemywać, a umyć się można dopiero po 3 dniach. Świeże rany należy zabezpieczać niewielkimi opatrunkami. Pamiętaj, aby przed i po zabiegu zbadać ciśnienie krwi. Bezpośrednio hirudoterapii mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy czy osłabienie.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania hirudoterapii?

W przypadku hirudoterapii istnieją przeciwwskazania bezwzględne, czyli takie, które wykluczają stosowanie metody oraz względne, a więc wymagające indywidualnej konsultacji stanu zdrowia z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazania bezwzględne to:

  • hemofilia,
  • poważna anemia,
  • ciąża,
  • wiek (wykluczeni są pacjenci poniżej 10 roku życia),
  • nowotwory złośliwe.

Natomiast do przeciwwskazań względnych zalicza się:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • alergie,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • lekka anemia.

Przy hirudoterapii należy też zwrócić uwagę na leki przyjmowane przez pacjent. Zdarza się konieczność zmiany dawki lub odstawienia preparatu w związku z zabiegiem. Pamiętaj, że leczenie pijawkami lekarskimi powinno zostać przeprowadzić w sprawdzonym gabinecie pod okiem doświadczonych specjalistów. Pijawki lecznicze używane w trakcie zabiegu są przechowywane w sterylnych warunkach i zdecydowanie różnią się od tych, które możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Dlatego pod żadnym pozorem nie podejmuj samodzielnego leczenia.