Alergia jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń na świecie. Cierpi na nią około 30% społeczeństwa. To reakcja nabyta, co oznacza, że pojawia się jedynie po kontakcie z alergenem. Układ immunologiczny nieprawidłowo reaguje na obce substancje, które normalnie powinien zignorować. Powikłania mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne, zaczynając od kataru, a na śmierci kończąc.

Często słyszymy o uczuleniu na pyłki, orzechy, sierść bądź ślinę zwierząt. To nie wyczerpuje jednak całej listy alergenów, istnieje bowiem wiele innych, które mogą wydawać się wręcz abstrakcyjne. Dzisiaj przybliżymy Wam 5 nietypowych alergii.

1. Zespół alergii jamy ustnej (OAS)

Wiemy o istnieniu uczulenia na pyłki i jedzenie. Wiemy, że reakcje na te alergeny są rózne. A co, jeśli zaczną one na siebie współoddziaływać?

Zespół alergii jamy ustnej występuje u osób uczulonych na pyłki. Wyobraźcie sobie, że trwa sezon i męczy was nieżyt nosa. Wracacie do domu, żeby schronić się przed alergenami, unoszącymi się w powietrzu i planujecie przygotowanie obiadu. Bierzecie się za obieranie ziemniaków i nagle… pojawia się swędzenie w jamie ustnej, obrzęk warg, języka, podniebienia. Z czego to wynika?

Niektóre produkty spożywcze zawierają identyczne alergeny z konkretnymi pyłkami roślin. Dochodzi wtedy do reakcji krzyżowej między nimi, w wyniku czego pojawiają się wyżej wymienione symptomy. Najczęściej OAS występuje u osób uczulonych na pyłki brzozy, która reaguję krzyżowo z wieloma owocami i warzywami, takimi jak papryka, ziemniaki, gruszka, marchewki, kiwi czy banany.

2. Uczulenie na seks

Jeżeli po stosunku w okolicach miejsc intymnych występuje pokrzywka, opuchlizna, swędzenie lub pieczenie, istnieje spore prawdopodobieństwo , że ich powodem jest uczulenie na nasienie męskie, czyli po prostu spermę. Schorzenie to dotyka najczęściej kobiet między 20 a 30 rokiem życia i znika po jakimś czasie. Nie należy go mimo wszystko bagatelizować, bowiem może doprowadzić nawet do zapalenia pochwy. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest stosowanie prezerwatyw (najlepiej nielateksowych, lateks również uczula!), można także spróbować kuracji odczulającej.

3. Pemfigoid ciężarnych

Wcześniej zwany opryszczką ciężarnych, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że system odpornościowy atakuje własne tkanki, a następnie prowadzi do ich zniszczenia. Każda alergia, a także cukrzyca, jest chorobą autoimmunologiczną. Pemfigoid ciężarnych dotyka kobiet w 2 i 3 trymestrze ciąży i zaczyna rozwijać się w okolicach pępka. Podczas przebiegu choroby pojawiają się pęcherze na dłoniach i stopach, polimorficzne osutki czy bąble pokrzywkowe, którym towarzyszy świąd. Objawy zazwyczaj ustają po porodzie, jednak nawracają przy kolejnych ciążach.

4. Alergia na sport

Mówi się, że sport to zdrowie. Jak się jednak okazuje, nie dla wszystkich. Jedna na 3 osoby bowiem ma alergię na sport. Tak, nie jest to jedynie wymówka, a prawdziwe schorzenie. Objawy mogą pojawić się w trakcie lub po treningu. Wypieki, trudności w oddychaniu i sapanie oczywiście mogą wynikać zwyczajnie ze zmęczenia, jednak jeśli dodatkowo zauważymy u siebie mdłości i opuchliznę, nieżyt nosa, pokrzywkę czy zapalenie spojówek, należy zastanowić się, czy nie wywołuje ich właśnie alergia.

5. Alergia na własny pot

Pokrzywka cholinergiczna polega na nadwrażliwości na acetylocholinę, czyli neuroprzekaźnik we włóknach nerwowych. Mówiąc po ludzku: pot na skórze wywołuje reakcję alergiczną w postaci pokrzywki. Pojawia się ona najczęściej pod pachami, na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Czasami dochodzi do powstania obrzęków na twarzy, które mogą być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do duszenia się. Należy wtedy jak najszybciej udać się na izbę przyjęć!