Okularnicy doskonale wiedzą, jak ważne dla komfortu widzenia są czyste i nieporysowane szkła. Odpowiednie czyszczenie szkieł i właściwe przechowywanie okularów pozwoli nam dłużej cieszyć się ich korekcyjnymi właściwościami. Warto pamiętać, że szkła korekcyjne pokryte specjalnymi powłokami wymagają nie tylko „przetarcia”, ale w zasadzie „pielęgnacji”. Poniżej prezentujemy kilka tipów, które pomogą Wam zadbać o okulary jak należy.

Delikatna mikrofibra

Nie sztuką jest czyścić okulary – sztuką jest je wyczyścić i przy tym nie porysować! Czyszcząc okulary pamiętaj, aby trzymać je za nosek. Nigdy za zauszniki, bo łatwo je powyginać.  Trzymając okulary za mostek, czyść delikatnie szkła, wykonując koliste ruchy. Nie trzymamy za zauszniki, aby ich nie powyginać. Do wycierania szkieł zawsze wybieraj ściereczki z mikrofibry – prawdopodobnie były dołączone do okularów w chwili zakupu, jeśli nie – kupić je w każdym salonie optycznym. Pamiętaj by nie wybierać papierowych serwetek czy chusteczek, bo zawarte w nich drobinki mogą porysować szkła okularów.

Zawsze zwilżaj szkła

Zanim zaczniesz czyścić szkła pamiętaj, aby je zwilżyć – najlepiej specjalnym płynem.  Znajdziesz go w każdym sklepie optycznym. Możesz również zwilżyć okulary pod ciepłą wodą -pamiętaj jednak , aby nie była za gorąca, ani za zimna – szkła, zwłaszcza te z powłokami są bardzo wymagające.

Nie tylko szkła się brudzą

To co najbardziej nam przeszkadza, to brudne szkła korekcyjne. Pamiętać jednak należy, że całe okulary wymagają regularnego czyszczenia. Z uwagi na to, że dotykają naszej twarzy często zbierają się na nich np. resztki makijażu czy produktów stylizacyjnych do włosów. Ponadto w dobie pandemii koronawirusa oprawki mogą być też miejscem osadzania się cząsteczek wirusa, dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o ich dokładnym czyszczeniu. Sposób czyszczenie oprawek zależy od tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Pamiętajmy także, że noski w okularach należy co pewien czas wymieniać u optyka. Warto wówczas oddać także okulary do „przeglądu”; dokręcić wszystkie śrubki, sprawdzić czy szkła nie sa poluzowane itp.

Płyn płynowi nie równy

Często można spotkać opinie, że do czyszczenia okularów świetnie sprawdzają się płyny do mycia szyb (w końcu są do szkła), lub do mycia naczyń (bo przecież szklanki też są ze szkła).  Pamiętajcie jednak, że szkła korekcyjne w okularach mają szereg powłok uszlachetniających, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji, a płyny do szyb nie są testowane na takich powłokach. Oczywiście płyn do naczyń poradzi sobie świetnie z tłutymi śladami zostawionymi na okularach, ale istnieje ryzyko ze poza plamami naruszy także ważne dla nap. powłoki np. antyrefleks, powłokę zapobiegającą parowaniu czy ułatwiającą czyszczenie.

Bezpieczny futerał

Pamiętaj, aby dbać o okulary nawet, kiedy akurat ich nie nosisz. Nie zostawiaj w miejscu, do którego swobodny dostęp mają dzieci – tutaj lista potencjalnie ryzykownych sytuacji jest bardzo długa. 😉 Pamiętaj także, że okulary pozostawione na długo poza futerałem zwyczajnie się kurzą i będą wymagały kolejnego czyszczenia. Nigdy nie noś okularów luzem w kieszeni czy torebce – nawet „na minutkę”. Zawsze, kiedy nie masz okularów na nosie przechowuj je w futerale.