Zerwanie z nałogiem, zrzucenie paru kilogramów, rozwój osobisty i wiele innych… jak
konsekwentnie realizować zamierzone cele noworoczne?

Stwórz listę
Spisz wszystkie swoje plany i miej je zawsze pod ręką np. w torebce, terminarzu. Lista pozwoli Ci utrwalić sobie wszystkie postanowienia, a przede wszystkim pozwala na dodanie elementów, które będą Ci dodatkowo motywowały. Do każdego z punktów dodaj wyjaśnienie i cel, który uzyskasz, jeśli wytrwasz w postanowieniu np. rzucę palenie – będę dłużej żyć w dobrym zdrowiu, zrobię kurs podnoszący moje kwalifikacje – będę w lepszej pozycji, aby negocjować warunki awansu. Możesz nadać niektórym z nich priorytet, a także termin cząstkowy i ostateczny – to wszystko może Ci umknąć, gdy nie zostanie spisane.

Powiedz bliskim o swoich planach
Oczywiście tylko wtedy, jeśli masz na to ochotę! Niektóre z nich warto zachować tylko dla siebie. Poinformowanie bliskich ma jednak tę zaletę, że cele stają się niejako „oficjalne”, a przez to łatwiej wytrwać w dążeniu do ich realizacji. Nikt nie chce uchodzić za osobę niekonsekwentną czy leniwą w oczach innych, więc jest to dobry czynnik motywujący.

Realne postanowienia, które są racjonalne
Ciężko byłoby schudnąć 15 kilogramów w miesiąc oraz opanować język islandzki w pół roku. Cele muszą być możliwe do zrealizowania, dlatego najlepiej podzielić je sobie na mniejsze elementy. Ma to też tę zaletę, że poszczególne części łatwiej i szybciej można „odhaczyć” – co jest źródłem motywacji i satysfakcji. Warto też zwrócić uwagę, czy postanowienia rzeczywiście wnoszą coś do naszego życia i zależy nam na nich. Jeśli chcemy dodać do listy państw, które zwiedziliśmy 20 kolejnych, tylko dlatego, że nasi przyjaciele tak robią, choć sami nie przepadami za podróżowaniem – nie jest to zbyt racjonalne. Nauka języka, którego szczerze nie znosimy, tylko dlatego, aby na liście znalazł się jakiś ambitny cel – nie wróży większych sukcesów.

Przygotuj się na kryzysy
Postanowienia nie bez powodu formułujemy w okresie noworocznym – to czas refleksji i
podsumowań. Mają z reguły bardziej doniosłe znaczenie niż myśl, która skłania nas do tego, żeby ograniczyć codzienne spożycie kofeiny. Z tego względu… ciężej w nich wytrwać. Dlatego, aby zwiększyć szansę powodzenia zawczasu przygotuj się na kryzys i obmyśl plan naprawczy. I pamiętaj – bądź dla siebie dobra, nigdy nie surowa. Każdemu zdarzają się potknięcia, same starania też są bardzo ważne.

Nagradzaj się za postępy
Czy realizacja zamierzonego celu musi być pasmem wyrzeczeń, zakazów i nieprzyjemności?
Absolutnie nie! Choć satysfakcja i radość z wykonanego zadania czeka na Ciebie dopiero na
finiszu, to zadbaj, aby po drodze uśmiech na Twojej twarzy wywołały… nagrody. Tu także pomocne będzie podzielenie zadania na mniejsze części – po realizacji każdej z nich nie zapomnij sprawić sobie drobnej przyjemności. Minął już miesiąc, odkąd nie palisz? Upiecz swoje ulubione ciasteczka! Aplikacja pokazuje, że przebiegłaś pierwsze 100 kilometrów? Kup sobie jakieś spodnie do biegania. Przykłady można mnożyć – każdy wie najlepiej, co sprawia mu przyjemność. Warto włączyć system nagród do walki o realizację postanowień noworocznych – stanowią one  motywację samą w sobie oraz sprawiają, że cały projekt nie kojarzy się z samymi wyrzeczeniami. Co dobrze rokuje na… Nowy Rok. Powodzenia!