Obniżenie nastroju, obolałe stawy, chroniczne zmęczenie, nietolerancja zimna czy przyrost masy ciała – to najbardziej znane objawy niedoczynności tarczycy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieprawidłowa praca tarczycy wpływa również na kondycję skóry oraz włosów.

Niedoczynność tarczycy a skóra

W przypadku tej choroby skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu. Może stać się blada, zimna i przybrać żółty odcień. Jej suchość wynika z nadmiernej utraty wody, czego następstwem jest upośledzone wytwarzanie kwasu hialuronowego oraz uszkodzenie bariery lipidowej. Powyższe skutkuje parowaniem wody z naskórka – wówczas skóra staje się matowa, przesuszona i wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Wysuszenie, a nawet łuszczenie i rogowacenie skóry może wystąpić również w obrębie kolan i łokci.

Na wygląd skóry twarz u osób chorych na niedoczynność tarczycy wpływa także tzw. obrzęk śluzowaty spowodowany nadmiernym gromadzeniem się tkanki łącznej wiotkiej w skórze. To z jego powodu niektóre osoby z tym schorzeniem mogą skarżyć się na obrzęk twarzy, powiek, a czasem i zmianę rysów twarzy.

Dobór odpowiednich kosmetyków powinien poprawić kondycję skóry, dlatego warto włączyć do pielęgnacji następujące składniki: ceramidy, masło shea, mocznik w niskim stężeniu, kwas hialuronowy oraz naturalne oleje roślinne np. arganowy, z awokado czy słodkich migdałów. W przypadku alergii, braku rezultatów czy innych chorób skóry należy skonsultować swoją pielęgnację z lekarzem.

Problemy z włosami przy niedoczynności tarczycy

Osoby z niedoczynnością tarczycy często borykają się z suchymi, łamliwymi i matowymi włosami. Mają na to wpływ te same czynniki, które działają na przesuszenie skóry. Inna jest geneza przerzedzających się i wypadających włosów – problemu powszechnie występującego u osób z niedoczynnością tarczycy. Borykają się one bowiem z osłabionym krążeniem, co prowadzi do niewystarczającego ukrwienia skóry głowy – w efekcie czego kondycja cebulek włosowych ulega pogorszeniu.

Bywa, że również rzęsy oraz brwi ulegają przerzedzeniu – charakterystyczne jest zwłaszcza skrócenie łuków brwiowych na ich zewnętrznych końcach.

Warto postawić na pielęgnację wzmacniającą cebulki włosów oraz stymulujące ich wzrost. Na rynku znajduje się wiele preparatów, które wciera się w skórę głowy – dobrze sprawdzają się te zawierające wyciągi z pokrzywy i skrzypu polnego. Wygląd matowych włosów poprawią odżywki i maski z olejami roślinnymi oraz witaminami. W przypadku nadmiernego i przedłużającego się wypadania włosów powinno się się rozważyć konsultację z trychologiem.

Holistyczne podejście do problemu w znacznym stopniu może poprawić wygląd oraz samopoczucie osoby borykającej się z niedoczynnością tarczycy, dlatego warto postawić na połączenie farmakologii, odpowiednio dobranej suplementacji i diety oraz pielęgnacji.