Nadciśnienie tętnicze

Kołotanie serca i uderzenia gorąca? Właśnie z tymi objawami głównie kojarzy nam się nadciśnienie tętnicze. Musimy jednak pamiętać, że to nie jedyne objawy choroby. Czego jeszcze można się spodziewać w przypadku problemów z nadciśnieniem? Podpowiadamy!

Nadciśnienie tętnicze – najpopularniejsze objawy

Z nadciśnieniem mamy do czynienia w momencie, kiedy wartości ciśnienia przekraczają 140/80 mmHg. Chorobie tej towarzyszą ponadto charakterystyczne objawy, a pacjenci bardzo często odczuwają uderzenia gorąca. Pojawiają się również nagłe zawroty głowy i duszności, a oprócz tego można zauważyć pot i zaczerwienienie twarzy. Gdy lekarz zauważy u nas wymienione dolegliwości, najprawdopodobniej od razu zbada nas i sprawdzi, czy cierpimy na nadciśnienie. Może zdarzyć się jednak, że przyjdzie nam zmierzyć się z innymi, bardzo nietypowymi objawami. Jakimi konkretnie?

Krwawienie z nosa

Częste krwawienie z nosa, które nie jest spowodowane żadnym urazem może świadczyć o wzroście ciśnienia tętniczego. Ciekawe jest to, że oprócz krwi mogą nie pojawić się żadne inne objawy, bo naczynia krwionośne są niezwykle kruche i wrażliwe na zmianę ciśnienia. Do ich pęknięcia wystarczy niewielki wzrost i jest to wyraźny sygnał do tego, aby regularnie badać ciśnienie tętnicze w domu.

Drapanie i ból oczu

Dyskomfort w oczach to nieoczywisty symptom. Zwykle przy problemach oczami zwiastujemy zapalenie spojówek lub zwracamy uwagę na zbyt suche powietrze. Jednak jak się okazuje, może to mieć związek z ciśnieniem, pojawić się może wówczas uczucie drapania i ból podczas zamykania i otwierania oczu. Dolegliwość może nam towarzyszyć niemal przez cały czas, bez względu na to, jak często ruszamy gałkami ocznymi. Trzeba być szczególnie ostrożnym w tym przypadku, bo nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka.

Częste oddawanie moczu

Jeżeli cierpicie na nieprzespane noce, z powodu ciągłych wizyt w toalecie – również możecie borykać się z nadciśnieniem tętniczym. Oczywiście może mieć to związek z przyjmowaniem dużej ilości płynów czy leków, jednak, jeśli nie ma żadnych czynników sprzyjających to musimy zwrócić uwagę na ewentualność nadciśnienia, bo odpowiada również za zwiększoną potrzebę oddawania moczu.

Ucisk w skroniach

Silny ucisk w okolicy skroni to kolejny nieoczywisty objaw nadciśnienia tętniczego. Może zarówno trwać ciągle, jak i epizodycznie. W momencie wysokiego ciśnienia skronie mogą pulsować, a za chwilę całkowicie wrócić do normalności. Ból pojawia się w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia i jest bezpośrednio związany z naczyniami w mózgu.

Niezwykle wczesny sen

Przez cały dzień, od rana do wieczora odczuwasz zmęczenie i idziesz wcześnie spać? To kolejny sygnał na to, aby sprawdzić czy nasze ciśnienie jest w normie. Ze względu na zalegające blaszki miażdżycowe w naczyniach tętniczych, krew ma utrudniony przepływ, co oznacza, że w transportuje w mniejszej ilości tlen do komórek organizmu. I tu pojawia się związek przyczynowo-skutkowy, czyli niedotlenienie, w wyniku którego jesteśmy szybko zmęczeni i kładziemy się do łóżka.

Zaznaczamy, że podane objawy mogą, ale nie muszą wiązać się z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli borykamy się z powyższymi problemami, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Przeczytajcie też nasz najnowszy tekst o tym, jak w domowy sposób uporać się z komarami! Znajdziecie go TUTAJ.

Zajrzyjcie też na nasz Facebook i Instagram!