Istnieje wiele teorii na temat infekcji intymnych.  W tym dużo mitów, które mogą nie tylko wprowadzić w błąd, ale też przynieść opłakane skutki. Dlatego zajmiemy się tym tematem, by móc obalić nieprawdziwe plotki i zwiększyć świadomość czytelników o tak powszechnych dolegliwościach.

Infekcje intymne dotyczą jedynie kobiet aktywnych seksualnie.

Mit. Infekcja może się pojawić u każdego, bez względu na wiek. Rzeczywiście jednak łatwiej o zakażenie pochwy u kobiet aktywnych seksualnie oraz u kobiet w okresie menopauzy, który sprawia, że ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie znacznie się zmniejsza i zachodzą wtedy nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej.

Dieta nie ma związku z nawrotami infekcji intymnych.

Mit. Podłoże infekcji może być grzybicze lub bakteryjne. Na obie dieta wpływa znacząco. Wszystko, co jemy ma swoją kwasowość i właściwości. Na przykład, jedzenie cukrów prostych sprzyja rozwojowi drożdżycy, dlatego na pewno wpłynie to na stan naszego organizmu (w tym okolic intymnych). Warto unikać także produktów zaogniających objawy każdej infekcji: białego pieczywa, tłustych i pleśniowych serów, suszonych i słodkich owoców (zawierają sporo cukrów prostych), przetworzonej żywności (konserwy, zupki instant), alkoholu oraz kiełków – w których wytwarza się mnóstwo grzybów. Natomiast warto spożywać produkty pełnoziarniste, kasze, jajka, ryby, kiszonki, kwaśne owoce, oliwa z oliwek i siemię lniane.

Picie jogurtów zapobiega intymnym infekcjom.

Mit. Takie działanie mają szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują prawidłowe pH pochwy. Nie ma jednak dowodów naukowych na to, że jogurt sam w sobie ma znaczący wpływ na poziom infekcji. Na pewno warto zadbać o łykanie probiotyków ginekologicznych, które odbudowują prawidłową florę bakteryjną. Szczególnie jest to niezbędne rozwiązanie w momencie, gdy został nam przepisany antybiotyk na infekcje intymną.

Leki na zakażenie pochwy należy stosować tylko na noc.

Mit. Zależy od leku. Istnieje mnóstwo środków, które mogą być stosowane zarówno za dnia, jak i na noc.

Warto pamiętać, że należy weryfikować prawdziwość wszystkich usłyszanych lub przeczytanych przez nas informacji. Szczególnie jeżeli dotyczą naszego zdrowia. W momencie, gdy doskwiera nam zakażenie pochwy, żaden artykuł czy porada przyjaciółki nie zastąpi konsultacji z dobrym ginekologiem.