Czy łzawiące oczy, wysypka, plamy alergiczne nie są Ci obce? Wrażliwa skóra wymaga specjalnego traktowania. Bardzo delikatnego. Czy posiadaczki wrażliwej skóry muszą rezygnować z malowania twarzy? Z makijażu, który nie tylko może upiększyć, zakryć niedoskonałości, ale i poprawić pewność siebie?

Nic z tych rzeczy! Jednak, by makijaż nie przyniósł większych szkód i podrażnień – należy trzymać się kilku zasad.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Wrażliwa cera bardzo nie lubi chemii, drażniących, silnie oczyszczających kosmetyków z długim, wątpliwej jakości składem. Kosmetyki pielęgnacyjne należy wybierać według kilku kryteriów. Jest to skład, marka i opinie. Skład powinien być możliwie najprostszy i najkrótszy. Marka najlepiej, by produkowała kosmetyki naturalne, których składniki są pozyskiwane z roślin i nie zawierają uczulających, zapychających pory parabenów, SLS/SLES, barwników i silikonów. Warto przyjrzeć się pielęgnacji opartej na naturalnych olejach, hydrolatach, żelach aloesowych czy kwasach hialuronowych. Chemiczne kosmetyki mogą wywołać alergię, przesuszyć skórę, spowodować wysypkę lub zaskórniki.

Przed zakupem produktu dobrze jest sprawdzić opinie osób z problematyczną, wrażliwą skórą. Oczywiście, warto brać pod uwagę, że każdy przypadek jest inny i to, co uczuliło kogoś innego, nie musi uczulić nas. Jednak ogólna opinia o produkcie i o jego działaniu powinna pokrywać się z rzeczywistym zadowoleniem konsumentów.

Warto zadbać o wysoką jakość kosmetyków.

Kosmetyki pielęgnacyjne swoją drogą. Jednak kosmetyki, których używamy do samego wykonywania makijażu również mają swoje składy – często równie chemiczne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kosmetyki, które nakładamy na całą twarz. Te potrafią wyrządzić największe spustoszenie. Drogeryjne fluidy w płynie często potrafią mieć długie składy pełne konserwantów i silikonów. Wrażliwa skóra zdecydowanie odczuje negatywne działanie tego typu „zapychaczy”. Dobrą i przede wszystkim – delikatną alternatywą dla tego typu fluidów są podkłady mineralne z prostym składem. Taka alternatywa istnieje również w przypadku korektorów, cieni do powiek, róży do policzków i bronzerów. Kosmetyki z naturalnymi składami często rzadziej uczulają i są delikatniejsze dla skóry. Warto nie tylko używać delikatnych kosmetyków, ale i odpowiednio i traktować wrażliwą cerę. Podczas oczyszczania twarzy z makijażu warto jak najdelikatniej pocierać skórę płynem micelarnym.

To, czym nakładasz kosmetyk – również ma znaczenie.

Wspominaliśmy o kosmetykach, ale ważną kwestią są również pędzle. Pędzel z delikatnego tworzywa mniej podrażni skórę niż taki z twardym, szorstkim włosiem. Warto zainwestować w pędzel, który nie tylko posłuży nam na dłużej, ale także będzie się nadawał do skóry skłonnej do podrażnień. Pędzle można podzielić na te z naturalnego włosia (pochodzącego z kóz, kun, bobrów, wiewiórek, wielbłądów, koni) oraz na takie ze sztucznego (włosie wytwarzane z włókien nylonowych, taklonowych i poliestrowych). Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Jednak do skóry wrażliwej najlepszym wyborem jest sztuczny pędzel z taklonu, ze względu na to, że jest najbardziej delikatny, nie podrażnia, utrzymywanie jego higieny jest najłatwiejsze, szybciej schnie i jest trwalszy od wszystkich innych. Ważna jest również technika nakładania – w celu uniknięcia podrażnień należy zniwelować mocne pocieranie pędzlem o twarz, a kosmetyk lepiej wklepywać niż rozcierać.