Krioterapia jest coraz częściej wybieraną metodą leczenia pourazowego. Jest również skuteczna w walce z wieloma chorobami, takimi jak bóle kręgosłupa, zaburzenia hormonalne, a nawet stwardnienie rozsiane. Lekarze polecają zabieg osobom, którym zależy na dobrej kondycji skóry lub tym, którzy chcą się pozbyć zmarszczek, cellulitu czy żylaków.

Czym jest krioterapia?

To metoda leczenia, która charakteryzuje się zmniejszaniem miejscowo temperatury ciała, zwykle w przedziale minus 110 do nawet minus 160 stopni Celsjusza. Metoda ta zyskuje na popularności, dzięki niesamowitej skuteczności i zauważalnym efektom. Jest to nic innego jak wykorzystywanie zdolności naszego organizmu do obrony przed niskimi temperaturami. Naczynia krwionośne najpierw się zwężają, aby później ponownie się rozszerzyć. W tym czasie wydziela się endorfina. Jej zadaniem jest ochrona przed bólem i stanami zapalnymi. Zabieg krioterapii nie trwa zwykle dłużej niż kilka minut.

Zalety krioterapii:

Zabieg krioterapii niesie za sobą mnóstwo korzyści, do najważniejszych możemy zaliczyć:

– eliminację stanów zapalnych,

– zmniejszenie obrzęków,

– redukcję bólu (niezwykle istotne w przypadku sportowców),

– poprawę wyglądu skóry,

– zwiększenie odporności organizmu.

Jak wykonuje się zabieg?

Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii. Jednym z nich jest wejście do tzw. kriokomory, czyli pomieszczenia, w którym panuje bardzo niska temperatura. Pacjent może znajdować się w kriokomorze przez maksymalnie 3 minuty. Po wyjściu należy wykonywać rozgrzewające ćwiczenia przez około 30 minut. Drugi rodzaj to tzw. krioterapia miejscowa, która polega na wykorzystywaniu specjalistycznego urządzenia, wytwarzającego parę ciekłego azotu. Następnie para jest nakierowana w konkretne miejsce. Zwykle wykorzystuje się ją w leczeniu układu kostno-stawowego.

Kto powinien poddać się krioterapii?

Jest mnóstwo dolegliwości i chorób, które kwalifikują się do leczenia za pomocą krioterapii. Wśród nich wymienia się choroby neurologiczne, takie jak np. choroba Parkinsona. Inne wskazania to uszkodzenia stawów, bóle kręgosłupa, kontuzje sportowe, osteoporoza, zespoły bólowe (np. rwa kulszowa). Krioterapia polecana jest także pacjentom, którzy leczą się z powodu depresji, bezsenności czy zaburzeń hormonalnych jak.

Czy krioterapia jest bezpieczna?

Krioterapia to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia. Nie jest jednak polecana osobom z niedoczynnością tarczycy, ostrą niewydolnością krążenia, niedokrwistością, chorobami nowotworowymi. Uważać powinny także osoby, które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub przeszły zawał. Od zabiegu powinny się wstrzymać kobiety w ciąży, dzieci poniżej 10 roku życia oraz osoby cierpiące na klaustrofobię (w przypadku kriokomory).

Krioterapia od 2001 roku jest wpisana na listę zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że osoby ze skierowaniem od lekarza nie muszą płacić za zabieg. Bez skierowania cena wykonania krioterapii jest uwarunkowana od rozległości obszaru zabiegowego oraz i ilości sesji.