Myślisz, że zimą nie grozi Ci ugryzienie przez kleszcza? Nic bardziej mylnego. Mimo że te małe pajęczaki są najbardziej aktywne w okresie od wiosny do jesieni, to obecnie również jesteśmy narażeni na ich atak. Kleszcze pojawiają się, gdy tylko temperatura sięga powyżej zera stopni. Pamiętajmy, że ugryzienia przez te niepozorne stawonogi mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Przenoszą one takie choroby jak borelioza czy zapalenie mózgu. Dlatego szczególnie powinniśmy zachować ostrożność w trakcie spacerów po lesie lub parku. W jaki sposób uchronić się przed atakiem kleszcza lub zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań?

Unikaj miejsc, w których żerują kleszcz

Kleszcze zazwyczaj przebywają w zaroślach, leśnym listowiu czy na niekoszonych łąkach. Panuje tam umiarkowana temperatura i wysoka wilgotność, sprzyjająca ich bytowaniu. Dlatego staraj się unikać miejsc, w których masz największe prawdopodobieństwo, by zostać zaatakowanym przez kleszcza. 

Zadbaj o odpowiedni strój

Wybierając się na spacer na łono natury, zadbaj o odpowiedni strój, czyli taki, który osłoni skórę. Załóż coś na długi rękaw, długie spodnie, czapkę, wysokie skarpetki i kryte buty. Najlepiej sprawdzi się jasna odzież, gdyż najłatwiej zauważysz na niej kleszcza. Dzięki temu pozbędziesz się go zanim zdąży się wkłuć. 

Stosuj środki odstraszające kleszcze

Nim udasz się na leśną wycieczkę, zastosuj tzw. repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. Rozpyl je na odsłoniętą skórę (oprócz twarzy) i ubranie. Choć repelenty nie mają 100% skuteczności, warto je stosować, by zmniejszyć ryzyko ugryzienia. 

Po spacerze sprawdzaj całe ciało

Od razu po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Pajęczaki, zanim się wkłują, przez pewien czas migrują po ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca. Szczególnie lubią te ciepłe i te, w których skóra jest cienka. Dlatego sprawdź zwłaszcza pachwiny, pachy, okolice piersi i zgięcia kolan. Dzieciom przeszukaj starannie głowę i szyję. 

Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Najskuteczniejszą metodą, która ochroni nas przed kleszczowym zapaleniem mózgu, jest szczepionka. Składa się z 3 dawek, podawanych w odstępach czasowych. Dlatego ważne, by przyjąć szczepionkę, zanim lasy zaroją się od kleszczy. W Polsce niestety szczepienia przeciwko KZM nie są powszechnie refundowane, jednak możemy zaszczepić się za niewielkie pieniądze prywatnie. 

Szybko reaguj

Jeśli jednak ugryzie Cię kleszcz, niezwłocznie usuń go za pomocą pęsety lub udaj się do szpitala, by zajął się tym lekarz. Obecnie w aptekach możemy kupić domowe testy w kierunki boreliozy. Dzięki nim już we wczesnym etapie wykryjemy infekcję Borrelią. Szybka diagnostyka pozwoli podjąć profilaktyczne leczenie, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.