lakier

Ozdabianie paznokci kolorem jest dzisiaj bardzo popularne, a znane było już
w starożytności. Trudno też oprzeć się modzie, gdy możliwości zdobienia paznokci
jest tak wiele. Niezliczona ilość barw, wzorów, metod i preparatów może przyprawić
o ból głowy – w przenośni, ale też dosłownie. Spośród wielu specyfików dostępnych
w salonach kosmetycznych oraz drogeriach warto wybrać lakier, który będzie trwały,
ale także najmniej szkodliwy dla naszego zdrowia.

Czy lakiery są bezpieczne?

Zła wiadomość dla fanek malowania paznokci to fakt, że przeważająca większość produktów tego typu zawiera substancje toksyczne, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Mogą powodować silne bóle głowy, nadwagę, zaburzenia hormonalne, a nawet uszkadzać układ nerwowy. Najczęściej występującymi składnikami trującymi są: TPHP, nitrozoaminy, toluen, formaldehyd, ftalany, akrylany, kamfora.

Co skrywa lakier?

Fosforan trifenylu (TPHP) – to środek chemiczny, który zmniejsza palność plastiku
i innych tworzyw. Zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, co może prowadzić do nadwagi. Uważa się, że wywołuje cukrzycę,  wpływa negatywnie na płodność i może powodować raka.

Toluen (Toluene) – rozpuszczalnik. Uszkadza układ nerwowy człowieka, także organy wewnętrzne. Podrażnia oczy i skórę, wywołuje ból głowy. Znaleźć go można dziś
w tańszych lakierach do paznokci.

Żywica formaldehydowa (Formaldehyde Resin) – substancja utwardzająca. Działa toksycznie na skórę wywołując wysypkę i swędzenie. Może odpowiadać za pieczenie oczu, nosa, gardła, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, zmęczenie i bóle głowy.

Ftalany (DBP) – znajdują się na liście substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach w Europie, natomiast produkty sprowadzane z Ameryki ten składnik zawierają. Flatan dietylu wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik, plastyfikator.

Kamfora (Camphor) – nabłyszczasz. Może powodować reakcje alergiczne, bóle głowy
oraz mdłości.

Stosując lakiery czy emalie do paznokci, wdychamy opary zawierające te składniki.
To przy wielokrotnym i intensywnym powtarzaniu może powodować poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Manicure z malowaniem zatem, powinien odbywać się w dobrze klimatyzowanym lub wywietrzonym pomieszczeniu.

Lakier lakierowi nierówny

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które różnią się trwałością, sposobem nakładania, sposobem utwardzania, szybkością schnięcia. Lakiery tradycyjne nadają płytce kolor, wolno schną i są najmniej trwałe. Już następnego dnia można zauważyć odpryski lub nieestetyczne odciśnięcia. Lakiery winylowe to rozwiązanie dla osób, które oczekują trwalszego efektu, nawet do dziesięciu dni, bez konieczności utwardzania lampami LED lub UV. Nie odpryskują i nie tracą intensywności, a do ich usunięcia wystarczy zwykły zmywacz do paznokci. Lakiery hybrydowe i żelowe natomiast, charakteryzują się najwyższą trwałością, nawet do kilkunastu dni. Ich nałożenie wymaga większej wprawy
i utwardzenia pod lampami. Aby zdjąć preparat, stosuje się kolejną niezdrową substancję Aceton i gruboziarnisty pilnik, więc najlepiej udać się w tym celu do salonu kosmetycznego.

Lakier – jak wybrać?

  • Przy wyborze kosmetyku trzeba sprawdzać jego skład. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie aplikacji odczytującej składniki z etykiet. Producenci kosmetyków mają obowiązek wymienienia każdej stosowanej w recepturze lakieru substancji. Jeśli zawiera potencjalnie niebezpieczne składniki, lepiej poszukać innego.
  • Nie warto wybierać najtańszych emalii. Na pewno ich skład jest dużo bardziej szkodliwy, niż lakierów z tzw. wyższej półki. Pocieszające jest to, że coraz więcej markowych firm kosmetycznych dba o skład swoich produktów i wprowadza bezpieczne lakiery do paznokci np. do skóry wrażliwej, poprawiające kondycję paznokci, a także wegańskie.
  • Obserwujmy paznokcie po pomalowaniu, czy też nałożeniu „żelu” lub „hybrydy”. Jeśli stają się słabe, suche, pękają i rozdwajają się oznacza to, że tego typu manicure nam nie służy. Jeśli stwierdzimy, nie rezygnujemy z lakieru, alternatywą może być manicure japoński, który wykonywany jest bez użycia szkodliwych preparatów.

Nakładając lakier na paznokcie, trzeba mieć świadomość, że praktycznie każdy produkt zawiera niepożądane dla zdrowia składniki. Warto też przemyśleć częstotliwość malowania paznokci. Zadbanie dłonie są wizytówką każdej kobiety. Kierowanie się wyłącznie modą i intensywne stosowanie lakierów może jednak przysporzyć  wielu dolegliwości. Pamiętajmy, że nie zawsze „kolor” na dłoniach jest niezbędny, by wyglądać stylowo.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek i porad dotyczących urody kliknij TUTAJ!

Sprawdź też nasz Facebook!