Hipnoza

Hipnoza kojarzy nam się głównie z bajkami dla dzieci. Coraz częściej słychać jednak o wykorzystywaniu jej przez lekarzy jako metody leczenia. Jej skuteczność, a co ważniejsze, bezpieczeństwo są kwestią sporną. Czy jest się czego obawiać?

Hipnoza: czym jest i jak działa?

Hipnoza jest stanem umysłu, w którym pacjent musi bardzo mocno skupić się na konkretnym bodźcu. Jednocześnie trzeba ograniczyć swoją uwagę w stosunku do całej reszty otoczenia. Według specjalistów – hipnoza różni się zasadniczo od stanu czuwania i snu. Nie każdy jest jednakowo podatny na tę metodę. Jest zależna od wielu czynników, m.in. zdolności do zawieszenia krytycznych osądów oraz umiejętności skupienia się na jednym bodźcu, przy jednoczesnym eliminowaniu innych. Odsetek osób, które korzystają z hipnozy wciąż się zwiększa. Według ekspertów można zahipnotyzować aż 90% pacjentów, z czego ¼ charakteryzuje się bardzo silną skutecznością. Badania dowodzą, że podatność utrzymuje się przez całe życie i może być dziedziczona. Można się jej nauczyć.

Wyróżnia się trzy metody hipnozy. Pierwsza z nich to werbalna. Podczas niej hipnotyzer przekazuje sugestie nt. skupienia. Druga dotyczy fiksacji na określonej rzeczy, przedmiocie. Trzecia jest określana mianem metody fascynacyjnej i polega na terapeutycznym przekazie energii za pomocą kontaktu wzrokowego.

Co można leczyć za pomocą hipnozy?

Zastosowanie hipnozy powinno być wykorzystane wyłącznie do celów terapeutycznych. Jej powodzenie zależy głównie od hipnotyzera, dlatego powinniśmy wybrać doświadczoną, polecaną osobę. Za pomocą hipnozy można zwalczać m.in. uzależnienia (np. alkohol, papierosy, a nawet narkotyki). Innym wskazaniem jest leczenie bulimii, anoreksji, bezsenności czy stanów lękowych, w których skuteczność wynosi 80%.

Hipnoporód – o co w nim chodzi?

Hipnoza może być wykorzystywana także w przypadku silnych bólów, zwłaszcza jeśli są związane z zabiegami chirurgicznymi lub stomatologicznymi. Rośnie też popularność wykorzystywania autohipnozy podczas porodu, czyli tzw. hipnoporód. Skorzystała z niego m.in. księżna Kate. Metoda wprowadza relaks, dzięki któremu kobiety mogą rodzić lżej i słabiej odczuwać ból. Hipnoporód trwa zwykle krócej i niesie mniej komplikacji.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Leczenie tą drogą jest dla wielu osób kontrowersyjne. Nie chodzi jedynie o niepotwierdzoną skuteczność, ale także kwestie etyczne. Wątpliwe jest także dla wielu bezpieczeństwo pacjentów. Przeciwnicy zadają sobie pytanie: „Co w przypadku, gdy zahipnotyzowana osoba zostanie zmuszona do postępowania wbrew swojej woli?”. Eksperci zapewniają, że powyższa sytuacja jest prawie niemożliwa, jednak sceptykom to nie wystarcza.

Ważne, aby korzystać z renomowanych i doświadczonych ośrodków terapeutycznych. Zabrania się hipnozy, jeśli może doprowadzić do krzywdy pacjenta. Trzeba także pamiętać, że hipnotyzera obowiązuje tajemnica lekarska.

Przeczytaj także nasz nowy artykuł o egzemie, który znajdziesz TUTAJ.

Zapraszamy na nasz Facebook.