Każdy się czegoś boi. Czasami jednak strach ten jest tak przytłaczający, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takim przypadku można mówić już o zaburzeniach lękowych i fobiach. Ich lista jest bardzo długa, bowiem każda sytuacja czy bodziec mogą ich źródłem.

Fobia nie jest zwykłym strachem. Możemy bać się pająków czy czuć w stosunku do nich obrzydzenie. Zazwyczaj jednak jesteśmy w stanie zbliżyć się do nich na tyle, żeby strzepnąć je ze stołu ścierką. Osoby z arachnofobią nie. Ludzie cierpiący na fobię wpadają w histerię, dotyka ich paraliż. Nie są w stanie nad tym zapanować, często dotykają ich również objawy somatyczne, takie jak duszności czy zawroty głowy. Dla zdrowego może wydawać się to irracjonalne i abstrakcyjne. Szczególnie, kiedy mowa o mniej znanych i nietypowych fobiach. Dziś przedstawimy wam 5 z nich!

1. Gynofobia

Gynofobia zaliczana jest do fobii specyficznych. Wcześniej używane łacińskie horror feminae już sugeruje, czego dotyczy. Dotyka ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a jest to… Strach przed wszystkim co kobiece. Łącznie z samymi przedstawicielkami tej płci. Chory doświadcza nieuzasadnionego lęku podczas kontaktów z kobietami, na myśl o nich, czy nawet spotykając się z przedmiotami utożsamianymi z płcią piękną, takimi jak szminka czy buty na obcasie.

2. Eosofobia

Gdyby wampiry naprawdę istniały, zostałaby u nich z pewnością stwierdzona eosofobia. Jest to bowiem paniczny lęk przed świtem i światłem słonecznym. Co za tym idzie, osoby cierpiące na ten rodzaj fobii są aktywne w nocy, a dzień spędzają na śnie w zaciemnionych pomieszczeniach.

3. Doksofobia

Zaliczana do fobii społecznych doksofobia wzięła swoją nazwę od greckiego dox, które oznacza opinia. Jest to nie tylko strach przed wyrażaniem własnej opinii, wynikający zazwyczaj z niskiej samooceny i chęci pozostawania niezauważonym w towarzystwie. To także lęk przed otrzymywaniem pochwał. Osoby cierpiące na doksofobię czują się zażenowane w takich sytuacjach, a przede wszystkim nie wiedzą, jak zareagować na dobre słowo.

4. Filofobia

Ludzie z różnych powodów boją się wchodzić w związki romantyczne. Niektórzy jednak zmagają się z czymś większym. Filofobia to lęk przed zakochaniem i miłością. Osoby cierpiące na to schorzenie mają tendencje do tłumienia uczuć wewnętrznych i izolowania się od świata zewnętrznego w obawie przed zakochaniem się, a także spotykaniem par spacerujących po mieście.

5. Abemarofobia

Czasami jadąc pociągiem czy autobusem widzimy współpasażera, który ciągle nerwowo zerka przez okno lub pyta nas, jak daleko do Prabutów. Może wydawać się to irracjonalne, a nawet nas denerować. Pamiętajmy jednak, że być może mamy do czynienia z kimś cierpiącym na abemarofobie. Jest to zaburzenie, które polega na panicznym lęku przed przegapieniem przystanku. Osoby, których dotyka ta fobia najczęściej starają się unikać podróży środkami publicznego transportu. Jeśli jednak nie mają wyjścia, przez całą podróż męczy je nieuzasadniony strach, że nie uda im się wysiąść w odpowiednim miejscu.