filtr

Podczas wakacyjnego wypoczynku jest obowiązkowym kosmetykiem, o którym należy pamiętać przed wyjściem na słońce. Niezbędny podczas plażowania, wycieczek i wszelkiej aktywności na zewnątrz. Jaki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej wybrać? Który filtr jest najbardziej skuteczny?
W jaki sposób używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym? Wreszcie,
czy powinniśmy pokrywać skórę preparatami ochronnymi codziennie?

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Promieniowanie słoneczne przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz alergii. Jest też najważniejszym czynnikiem powodującym nowotwór skóry. Ochrona przed jego negatywnymi skutkami szczególnie ważna jest latem, gdy słońca jest najwięcej. Warto jednak pamiętać o niej również podczas innych pór roku.

Do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które na nas oddziałuje. Obecne jest przez cały rok, również w dni bez słońca, przenikając przez chmury, szkło i naskórek. Wnika głęboko
w niższe warstwy skóry docierając do skóry właściwej. Co więcej, nie wywołuje objawów
w postaci zaczerwienienia czy oparzeń.

Promieniowanie UVB dociera w ok. 5% do Ziemi i odpowiada za powstawanie opalenizny i często oparzeń słonecznych. W odróżnieniu od promieniowania UVA, dociera do naskórka
i nie wnika do skóry właściwej. Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB niosą zagrożenia dla zdrowia. Ich szkodliwym skutkom warto zapobiegać stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Filtr przeciwsłoneczny – rodzaje

Istnieją dwa rodzaje ochrony przeciwsłonecznej, które różni sposób działania:
– preparaty z filtrami chemicznymi,
– preparaty z filtrami mineralnymi (fizycznymi).

Zawarte w filtrach chemicznych substancje zamieniają promieniowanie UVA
w nieszkodliwą energię cieplną. Są to lekkie kremy lub emulsje, dlatego polecane są do skóry tłustej i mieszanej. Duża zawartość tlenku cynku i tytanu w filtrach mineralnych powoduje natomiast rozproszenie promieniowania UVA. Czyni je także najbardziej skuteczną barierą, która w największym stopniu chroni skórę przed promieniowaniem. Produkty te mają bardziej gęstą konsystencję i są polecane szczególnie dzieciom i dorosłym z wyjątkowo wrażliwą skórą, skłonną do alergii. Osoby z jasną karnacją, a także po zabiegach medycyny estetycznej również powinny korzystać z tego rodzaju filtrów.

Jaką ochronę wybrać i jak ją stosować

Im wyższa ochrona przeciwsłoneczna, tym lepiej. Dzieciom i dorosłym o bardzo jasnej karnacji zaleca się filtry mineralne 30+ oraz 50+. Warto także zwrócić uwagę na wodoodporność preparatu, który stosujemy. W przeciwnym razie filtr trzeba nakładać po każdym wyjściu z wody. Niezależnie od tego, ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy aplikować na co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce oraz co 2 godziny podczas opalania. Ważna jest też ilość nakładanego kremu czy też emulsji. Zaleca się nakładanie 2 mg kremu na cm2 ciała.

Dlaczego warto stosować ochronę przeciwsłoneczną nie tylko latem

Skóra narażona jest na szkodliwe promieniowanie niezależnie od pory roku, czy też pogody. Każda ekspozycja na słońce powodować może zmiany, z konsekwencjami których możemy zmagać się do końca życia. Należy mieć świadomość, że żaden filtr UV nie zapewnia w 100% ochrony przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.
O kremach z filtrem zdecydowanie powinniśmy pamiętać przez cały rok, dzięki czemu zapobiegniemy chorobom i przedwczesnemu starzeniu skóry, a także nieestetycznym przebarwieniom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czynników, które mogą negatywnie wpływać na skórę zajrzyj do naszego artykułu o wpływie niedoczynności tarczycy na skórę TUTAJ.

Obserwuj nas też na Facebook’u!