Egzema

Egzema to tak naprawdę wyprysk atopowy, który najczęściej pojawia się na rękach lub nogach. Jej główny objaw to charakterystyczne, pęcherzykowe zmiany skórne. Mogą im towarzyszyć m.in. łuszczenie skóry, wykwity skórne, przebarwienia, a nawet wydzielina ropna czy pękanie skóry. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Przyczyny egzemy

Choroby nie powodują ani bakterie, ani wirusy. Istnieją dwa rodzaje egzemy: endogenna oraz egzogenna. Pierwsza z nich ma podłoże genetyczne i powodują ją zaburzenia w układzie odpornościowym. Druga z nich pojawia się w wyniku reakcji na alergen. Może to być reakcja na jedzenie, kosmetyki, a nawet biżuterię. Przyczyną mogą się okazać nawet leki. Wówczas, aby ją wyleczyć wystarczy zwykle wyeliminowanie alergenu.

Objawy przypadłości  

Przebieg egzemy może mieć trzy fazy. Pierwsza z nich to tzw. faza ostra. Pojawia się wówczas zaczerwieniona zmiana na skórze, której towarzyszą pęcherzyki. Druga faza to faza pośrednia. Zaczyna się w momencie, gdy na skórze pojawią się strupy lub złuszczenie skóry. Trzecia to faza przewlekła, mamy wówczas do czynienia z wykwitami skórnymi i bardzo intensywnym swędzeniem. Wszystkie z nich łączą jednak takie objawy jak: łuszczenie skóry, wydzielina ropna, pękanie skóry czy suchość naskórka. Intensywność może zależeć od danego pacjenta.

Egzema: leczenie 

Leczenie jest zależne od rodzaju egzemy. W przypadku odmiany egzogennej, najczęściej wystarczy pozbyć się alergenu. Lekarz może wypisać także leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne lub maści, które zawierają kortykosteroidy. Wszystkie z nich mają działać doraźnie.  Jeśli chodzi o egzemę endogenną – najczęstszym rozwiązaniem są steroidy, antybiotyki i naświetlanie promieniowaniem UV. Innym wyjściem jest lek immunosupresyjny, który nie leczy choroby, ale zmniejsza jej objawy.

Przy borykaniu się z egzemą ważne, aby pamiętać o prawidłowym stylu życia, a zwłaszcza właściwej pielęgnacji skóry. Warto wyposażyć się w jakościowe produkty o naturalnym składzie. Powinno się unikać odzieży wykonanej ze sztucznych tkanin, np. poliestru. Zamiast tego lepiej nosić jedwab czy bawełnę. Drugi niezwykle ważny czynnik to odpowiednia dieta. Należy unikać przetworzonej żywności, gotowych dań, a zwłaszcza fast foodów. Nie poleca się również picia dużych ilości kawy i pikantnych dań.

Poznaj naturalne sposoby na ból głowy TUTAJ.

Zapraszamy na nasz Facebook.