Czujemy się bez niego jak bez ręki. Mamy w nim dosłownie wszystko. Kontakty, kalendarz, hasła, wiadomości. Ciężko sprawnie funkcjonować, gdy nie mamy go akurat przy sobie. Telefon to wynalazek, który odmienił rzeczywistość na całym świecie, ułatwiając przy tym życie. Niestety uzależnił także miliardy osób. 15 lipca to wyjątkowy dzień, w którym powinniśmy odłożyć nasze komórki, a przynajmniej ograniczyć korzystanie z nich do niezbędnego minimum. Dlaczego warto „świętować” dzień bez telefonu?

Telefon, czyli wynalazek z sukcesem

Historia telefonów komórkowych sięga roku 1876. Wówczas dwójka wynalazców: Elisha Gray i Alexander Bell samodzielnie zaprojektowało swoje telefony i zgłosili je do urzędu patentowego. Jako pierwszy swój środek komunikacji zgłosił Bell. Oczywiście początkowo nie miały takich funkcji, jak dziś. Połączenia były skomplikowane i wymagały pierwotnego połączenia z centralą, a pojęcie „SMS” czy „aplikacja” nie były nikomu znane. Rozwój telefonów był jednak dynamiczny, a każdy nowy model wprowadzał nowe funkcje i ułatwienia. W XX wieku na telefon mógł pozwolić sobie niemal każdy. Funkcje wiadomości tekstowych, pierwsze komórki z dostępem do internetu i poczty zyskały rzeszę fanów. Później zaczęły pojawiać się na nich serwisy społecznościowe, aplikacje, coraz lepsze aparaty i większe ekrany. Obecnie ciężko spotkać osobę, która nie miałaby telefonu. I nic w tym dziwnego. W końcu sprawnie możemy wysłać wiadomość biznesową, zadzwonić rodziny, uruchomić nawigację i obejrzeć film, a to wszystko z jednego urządzenia, które nosimy w kieszeni czy torebce.

Czy dzień bez telefonu ma sens?

Wielu z nas zastanawia się nad sensem dnia bez telefonu. W końcu dzisiejszy świat wręcz wymaga tego środka komunikacji. Kryzys w pracy, telefon ze szkoły dotyczący dziecka, przypomnienie o rachunkach do zapłacenia. Jak to wszystko załatwić bez komórki? Są też zawody, takie jak lekarze czy konsultanci, którzy wręcz nie mogą odchodzić od telefonu. Niestety nie przeskoczymy tych kwestii, warto jednak ograniczyć korzystanie ze smartfona. Jak donoszą badania – coraz więcej osób jest uzależnionych od korzystania z komórki. Zwłaszcza osoby poniżej 21. roku życia nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez niej. Aż 42% osób w tej kategorii wiekowej jest dziś silnie „przywiązana” do telefonu do tego stopnia, że jego utrata lub wyładowanie baterii powodują u nich stres i inne problemy na tle emocjonalnym. 

Jak odpowiednio uczcić ten dzień?

Skoro nie możemy całkowicie odłożyć telefonu – ograniczmy korzystanie z niego. Przynajmniej przez ten jeden dzień w roku. Odbierajmy tylko ważne, konieczne telefony. Nie korzystajmy ze zbędnych aplikacji czy gier, nie przeglądajmy komórki bez konkretnego, istotnego celu. Niech leży ekranem do dołu i nas nie rozprasza. Zróbmy w tym czasie coś dla siebie, np. zadbajmy o kondycję, przeczytajmy książkę, idźmy do kina, odwiedźmy dawno niewidzianych krewnych lub spotkajmy się z przyjaciółmi i porozmawiajmy na żywo, zamiast pisać ze sobą na czatach. Pozwólmy odpocząć sobie od ekranu i nie zatracajmy się w nim, przynajmniej tego dnia. Może się okazać, że to polubimy i odpoczniemy od codziennego pędu życia.

Skoro mowa o technologii – czy korzystacie z e-booków? W naszym artykule radzimy, jak ich używać, aby nie uszkodzić swojego wzroku. Możecie przeczytać go TUTAJ.