Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym ofiarowujemy najbliższym prezenty. Na specjalne upominki czekają szczególnie najmłodsi. Większość rodziców najchętniej podarowałaby swoim dzieciom wszystko, o czym te marzą. Jednak nie zawsze mama i tata powinni lub mogą sprostać oczekiwaniom swoich pociech. Zdrowo wiedzieć, jak się zachować, gdy Mikołaj nie zostawi Twojemu dziecku wymarzonego prezentu.

Daj dobry przykład
Dzieci naśladują dorosłych, więc zwróć uwagę, jaki jest Twój stosunek do obdarowywania i otrzymywania prezentów. Jeśli kupujesz kompulsywnie lub zakupami poprawiasz sobie humor, Twoje dziecko prawdopodobnie będzie Cię naśladować. Dlatego zacznij od przeanalizowania swojego zachowania. Dając dziecku dobry przykład, masz dużą szansę, że zacznie się na Tobie wzorować.

Wytłumacz dziecku swoje powody w sposób adekwatny do jego wieku
Rozmawiaj z dziećmi i tłumacz im, dlaczego otrzymują taki prezent, a nie inny. Samo powiedzenie “nie” sprawi, że dziecko nie będzie rozumiało, z jakich powodów odmawia mu się tego, czego pragnie. Nie bój się mówić, że dana rzecz jest za droga. Dzięki temu już od najmłodszych lat Twoja pociecha będzie uczyła się wartości pieniądza i hierarchii potrzeb. Pamiętaj, aby dobierać argumenty adekwatnie do wieku dziecka. Inaczej wytłumaczysz 4 latkowi, dlaczego nie dostanie kolejnych klocków, a inaczej nastolatkowi, który oczekuje nowego telefonu.

Bądź konsekwentna/y
Jeśli nie zgadzasz się na dany prezent, konsekwentnie się tego trzymaj. Nie pozwól, by drugi rodzic, godził się na to, czego Ty kategorycznie odmawiasz. Możesz zastosować także metodę odraczania. Obiecaj wymarzony prezent, np. na urodziny lub inną specjalną okazję. W ten sposób uczysz dziecka cierpliwości i wytrwałości. Nie zapominaj jednak, że taka obietnica nie może być bez pokrycia. Jeśli obiecasz coś dziecku, a później tego nie zrealizujesz, możesz spotkać się z utratą zaufania i autorytetu.

Polemizuj i ucz argumentacji swojego zdania
Metoda ta sprawdzi się szczególnie w rozmowie ze starszym dzieckiem. Poproś, aby przekonało Cię, że dany prezent nie jest zwykłą zachcianką. Zapytaj, dlaczego akurat ta rzecz jest dziecku potrzebna i z jakich powodów chciałoby ją mieć. W ten sposób dziecko uczy się argumentować swoje zdanie i prowadzić polemikę. Być może tak skutecznie, że przekona Cię do swojego pomysłu 🙂

Skup się na sposobie obdarowywania, a nie na samym przedmiocie
Dla dziecka najważniejsze jest to, w jaki sposób coś dostaje. Ucz, że wartością jest sam gest dawania, a to co, się ofiarowuje, jest drugorzędne. Zauważ, że często piękniejszym prezentem niż nawet najdroższa zabawka jest wspólnie spędzony czas, wymyślona zabawa czy samodzielnie wykonana gra lub lalka. W ten sposób pokazujemy dziecku, że prezent wcale nie musi być materialny, a może być czymś znacznie więcej.