Słysząc słowo “konopie”, masz tylko jedno skojarzenie? To błąd. Chyba, że masz na myśli olej konopny, hit ostatnich miesięcy w dziedzinie pielęgnacji skóry. Olej ten pozyskiwany jest z konopii siewnych, które w odróżnieniu od odmiany zwanej indyjską, nie posiadają właściwości narkotycznych. W Azji Środkowej od setek lat pozyskiwano z konopii siewnych materiał do produkcji papieru, żagli, a olej wykorzystywano do łagodzenia zmian skórnych. W epoce nowożytnej jego użycie ograniczało się głównie do przemysłu chemicznego. To wszystko było pokłosiem, trwającej latami kampanii przeciw konopiom indyjskim. Ich siewna siostra okryła się złą sławą rykoszetem. Na szczęście obecnie olej konopny wraca w wielkim stylu do łask. Czy znasz już jego właściwości?

Dlaczego olej konopny ma właściwości pielęgnacyjne i lecznicze?

Najcenniejszy olej konopny powstaje w temperaturze 40 stopni C. Jest tłoczony na zimno, nierafinowany. Ma żółto-zielone zabarwienie. Jego skład sprawia, że znajduje się w czołówce naturalnych olei do pielęgnacji, a nawet leczenia, skóry. W prawie 80% składa się w stosunku 3:1 z kwasów tłuszczowych NNKT, przede wszystkim z kwasu linolowego z grupy omega-6 i kwasu linolenowego z grupy omega-3. To idealna proporcja dla prawidłowego metabolizmu lipidów. Obecne są tam również inne cenne kwasy, proteiny, minerały, aminokwasy, karoten, witaminy, fosfolipidy i fitosterole. Lista dobrodziejstw natury jest więc naprawdę bardzo długa. Zawarte w nim czynne substancje, takie jak canabidol cz terpenol, mają szereg właściwości przeciwzapalnych, regenerujących i antyoksydacyjnych. Pamiętajmy, że olej konopny to nie to samo co olej CBD! Poza tym, jak każdy naturalny produkt może ulec szybkiej biodegradacji i stracić swoje drogocenne działanie.

Jak działa olej konopny na naszą skórę?

Olej konopny odbudowuje warstwę hydrolipidową naskórka i wypełnia uszkodzone przestrzenie międzykomórkowe. Dzięki temu nasza skóra jest dobrze nawilżona, a naskórek optymalnie spełnia swoją funkcję ochronną. Krem z olejem konopnym sprawdzi się więc nawet dla osób o bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień cerze. Kwasy NNKT pomagają zachować dobrą kondycję skóry i jej świeży wygląd. Wspierają jej odporność na czynniki zewnętrzne, czyli mróz i słońce. Działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniący przed promieniowaniem UV. Olej konopny łagodzi też stany zapalne podczas AZS, egzemy czy łuszczycy. Zmniejsza także świąd przy dermatozach i alergiach skórnych. Reguluje poziom wydzielania sebum, a więc jest idealny dla wszystkich osób mających problemy trądzikowe. Kosmetyki z olejem konopnym niwelują skłonność do powstawania podrażnienia i przebarwień, a wręcz poprawiają koloryt cery. Odżywcze i wygładzające właściwości sprawiają, że opóźniają one starzenie się skóry. Olej konopny nadaje się doskonale także do skóry głowy, stymulując porost włosów. Ponadto doda włosom blasku, ułatwi rozczesywanie oraz sprawi, że staną się mniej łamliwe. Wybierając kosmetyki konopne, pamiętajmy, aby wybierać jedynie te sprawdzone i wysokiej jakości. Tylko wtedy odkryjemy w pełni obiecane działanie tej cudownej substancji.