Ozdabianie ciała tatuażami nikogo już nie dziwi. W ubiegłym stuleciu kojarzone głównie
z kulturą więzienną, dzisiaj nazywane są przez liczne grono posiadaczy sztuką. Na tatuaż decydują się coraz młodsze osoby, ludzie różnych profesji, przedstawiciele różnych środowisk. Tatuaż nie jest już przeszkodą w zdobyciu pracy, prowadzeniu własnej firmy, karierze naukowej. Stał się sposobem na wyrażenie siebie i podkreślenie swojej osobowości. Zdrowo wiedzieć, że wykonanie tatuażu to jednak decyzja na całe życie. Oto dlaczego warto o tym pamiętać.
Czy zrobić tatuaż?
Tatuaż traktowany jest przez wiele osób jako forma pokazania swojego indywidualizmu, upodobań, gustu, a nawet pasji. Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej i trwałej zmianie jej koloru. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm, a więc tatuowaniu mogą poddać się wyłącznie osoby zdrowe. Tatuaże różnią się wzorem, wielkością, a także kolorami. Mogą być wykonane tylko czarnym tuszem lub korowymi preparatami. Miejsce na ciele powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Z pewnością warto bardzo dokładnie zastanowić się nad wyglądem tatuażu, który planujemy zrobić. Po kilkunastu, kilkudziesięciu latach, wytatuowana skóra będzie wiotka, co wpłynie na kształt wzoru. Trudna decyzja…
Tatuaż – metody usuwania
Usuwanie tatuażu również nie jest obojętne dla zdrowia. Jeśli rysunek już się nie podoba, znudził się lub „trzeba” się go pozbyć istnieją trzy możliwości:
– metoda cover up, która polega na nałożeniu nowego wzoru na „stary” tatuaż,
– kamuflaż, czyli nałożenie nowego tatuażu w kolorze skóry na stary,
– usuwanie laserowe – najlepiej jeśli wykonywane jest w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.
Dlaczego „na całe życie”?
Jeśli już decyzja o tatuażu zapadła, lepiej przyjąć, że jest ona ostateczna i ozdoba zostanie na naszym ciele na zawsze. Istnieje laserowa metoda usuwania tatuażu. Nie pozostaje ona jednak obojętna dla naszego organizmu. Dlaczego lepiej przemyśleć dokładnie wszystkie za i przeciw?
- Metoda usuwania tatuażu laserem polega na rozbijaniu barwnika na nanocząsteczki. Niestety barwnik nie znika samoistnie, ale dostaje się do krwioobiegu, skąd jest tylko częściowo wydalany. To jeden z powodów, dla których usuwanie tatuażu nie jest obojętne dla zdrowia.
- Tatuaż nie znika po jednym zabiegu. Liczba naświetlań zależy to od wielkości tatuażu i kolorów w nim użytych. Istnieją lasery, które usuwają czerwone, pomarańczowe, fioletowe pigmenty. Inne barwy muszą zatem być usunięte podczas kolejnego zabiegu. Zazwyczaj, aby usunąć wszystkie barwniki potrzebne jest 6-8 zabiegów.
- Podczas zabiegu usuwania tatuażu odczucia podobne są do poparzenia skóry. Coraz nowocześniejsze rozwiązania oferowane na rynku starają się te odczucia całkowicie wyeliminować. Z pewnością nie bez znaczenia jest indywidualna wrażliwość na ból.
- Po zabiegach laserowych na skórze pozostaje ślad, a więc całkowite pozbycie się „dziary” jest praktycznie niemożliwe.
- Zabiegi, które trzeba wykonać kilkakrotnie nie są niestety tanie. Ich koszt może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, więc lepiej przygotować się na niemały wydatek.
Jakkolwiek, ozdabianie ciała tatuażami, jest w modzie, nie powinniśmy podchodzić do tego tematu bezkrytycznie. Założyć trzeba, że taka forma wyrażania siebie zostanie z nami już na zawsze. Gusta, preferencje i okoliczności zmieniają się. Lepiej, by była to świadoma
i dobrze przemyślana decyzja. Usuwanie tatuażu wpływa na zdrowie, więc jeśli ktoś z góry zakłada, że tatuaż usunie w przyszłości, raczej nie powinien się na niego decydować.
Jeśli interesujesz się zdrowiem i chcesz dowiedzieć się jak pielęgnować wrażliwą skórę zapraszamy TUTAJ.
Sprawdź także nasz Instagram!