Kiedy na naszej twarzy pojawi się wyprysk, chcemy pozbyć się go jak najszybciej. Najlepiej łatwo dostępnymi środkami. A nie każdy wie, że pasta do zębów może pomóc nie tylko w świeżym oddechu. Ten produkt zawiera cynk oraz trilosan, który działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Świetnie wysusza wypryski i wągry, łagodzi też stany zapalne. A ponieważ pasty najczęściej zawierają mentol, olejki eteryczne, wodę utlenioną, sodę oczyszczoną i kwas salicylowy to ich działanie przeciwtrądzikowe jest jeszcze bardziej skuteczne.

Jak właściwie używać pasty do zębów w celu wysuszenia pryszczy?

Sposoby są dwa. Pastę do zębów można nałożyć bezpośrednio na wyprysk (np. na noc) po myciu i nawilżeniu skóry lub można wykonać z niej maseczkę w momencie, gdy trądzik jest bardziej intensywny. Pół łyżeczki pasty mieszamy z 1 łyżką soku cytrynowego i 1 rozgniecioną tabletką aspiryny. Pozostawiamy na 10 minut lub krócej w przypadku cery wrażliwej (uwaga, cerę wrażliwą taka maseczka może podrażnić) i zmywamy wodą.

Oczywiście, domowe sposoby na pryszcze są praktyczne, ekonomiczne i łatwo dostępne. Jednak trzeba pamiętać, że pasta do zębów mimo wszystko nie jest przeznaczona do takiego użytku. Istnieje wiele innych produktów, bardziej dostosowanych do problemu trądziku.

Czy istnieją skutki uboczne aplikowania pasty do zębów na skórę twarzy?

Pasty do zębów mogą wywołać reakcje alergiczną lub za bardzo wysuszyć skórę.
Dodatkowo, pasta do zębów może zaburzać pH, a alkohol i soda oczyszczona w niej zawarte mogą wywołać podrażnienia, szczególnie gdy są stosowane zbyt często.

By zapobiec skutkom ubocznym warto zaopatrzyć się w pastę do zębów koloru białego, bez dodatkowych barwników, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Także taką, która zawiera nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne (najlepiej te z działaniem łagodzącym takich, jak ekstrakt z zielonej herbaty, rumianku, dziurawca, szałwii lub/i działaniem ściągającym (ekstrakt z kory dębu) lub/i z działaniem antysceptycznym (ekstrakt z szałwii). Nie najlepiej do twarzy sprawdzają się żelowe pasty do zębów oraz takie, które mają dodatki smakowe.

Zdrowo wiedzieć, że każda skóra jest inna, dlatego skuteczność stosowania takiej metody, oraz długość trzymania pasty na skórze powinna być przede wszystkim uzależniona od reakcji skóry na pastę.