O oregano zrobiło się ostatnio głośno, gdy diwa podzieliła się z fanami swoimi sposobami na walkę z koronawirusem. My sprawdzamy, jakie są właściwości tego zioła.

Oregano, znane również jako lebiodka, jest powszechnie występującą w Polsce rośliną pospolitą. Porasta niemal całą Afrykę Północną, Europę oraz Azję. Znane jest już od starożytnych czasów – mieszkańcy Grecji i Egiptu używali go m. in. w kuchni, do masażu oraz w leczeniu reumatyzmu, chorób skóry oraz… mumifikacji ciał.

Najważniejszym składnikiem oregano, które decyduje o jego niezwykłych właściwościach jest olejek tymolowy. Składa się na niego tymol i karwakrol – ten pierwszy stosowany jest jako środek dezynfekujący, zaś drugi wykorzystywany jest w farmakologii, ze względu na jego działanie przeciwskurczowe, żółciopędne, moczopędne oraz napotne.

Zawarta w oregano witamina K odgrywa istotną rolę w procesie krzepliwości krwi, zaś duża ilość witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne. Lebiodka pospolita jest bogata również w witaminę młodości – E oraz witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową produkcję kolagenu.

Ze względu na dużą ilość występujących w oregano wolnych rodników, może zapobiegać
chorobom cywilizacyjnym, takim jak nowotwory, choroby serca czy cukrzyca. Wstępne badania potwierdzają jego właściwości przeciwutleniające. Wszystkich fanów grillowania mięsa oraz smażenia powinien ucieszyć fakt, że oregano pomaga neutralizować powstające podczas obróbki cieplnej rakotwórcze substancje i zatrzymać proces ich powstawania.

Szczególnie silne działanie wykazuje olejek z oregano, ale należy pamiętać, żeby rozcieńczać go przed zastosowaniem. Od 1 do 5 kropli należy rozpuścić w 100ml wody i nie przekraczać dziennej porcji – 15 kropli. Stosować przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych, grzybicy i przy bólach reumatycznych. Niestety nie znaleźliśmy badań potwierdzających skuteczność oregano w walce z koronawirusem. Polecamy środki zapobiegawcze – noszenie maseczki oraz zachowanie dystansu tak społecznego, jak i w stosunku do wypowiedzi celebrytów.