Palo santo! To niezwykle aromatyczne, żywiczne drewienko jest w ostatnim czasie stałym bywalcem instagramowych relacji rodzimych gwiazd. Czy jego prozdrowotne właściwości uzasadniają tę chwilową modę?

Bursera Graveolens (j. hiszpański: święte drzewo) pochodzi z Ameryki Południowej i jest stosowane w kulturze andyjskich i amazońskich plemion od setek lat – głównie do oczyszczania ciała, aury oraz pomieszczeń. Używają go szamani i uzdrowiciele w każdej ceremonii, ponieważ drewno to ma ponoć magiczne właściwości. Mieszkańcy tych szerokości geograficznych z pewnością doceniają też jego praktyczne zastosowanie – zapach dymu palo santo odstrasza insekty.

Jakie właściwości tego niezwykłego drewna możemy wykorzystać, by uprzyjemnić sobie jesiennie wieczory?

Nie sposób nie wspomnieć o jego niezwykłym zapachu. Mówi się, że kto raz poczuł ten głęboki różano-żywiczny, cytrusowy aromat, już zawsze będzie potrafił go rozpoznać. Działa on uspokajająco oraz koi zmysły, dlatego ma zastosowanie w aromaterapii. Ze względu zaś na właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne – skutecznie zwalcza infekcje wirusowe i grzybiczne.

Palo santo, a kwestie etyczne.

Drzewa Bursera Graveolens zostały objęte specjalną ochroną, ponieważ były nadmiernie eksploatowane. Obowiązuje zakaz wycinania rosnących jeszcze drzew i obecnie zezwala się na pozyskiwanie drewna jedynie z drzew obumarłych oraz opadłych gałęzi. W Peru sytuację tych drzew regulują krajowe agencje rolne, a jedna z nich legalnie zezwala na handel produktami palo santo oraz autoryzuje ich etyczne i legalne pochodzenie. Kontrowersje budzi też fakt, że nasza kultura przejęła zwyczaj smużenia palo santo w ramach relaksu, podczas gdy jest on elementem zamkniętej praktyki rdzennych Amerykanów. Należy wybierać drewienka wytwarzane w sposób zrównoważony oraz etycznie pozyskiwane.

Jak używać?

Smużenie jest dziecinnie proste – wystarczy koniec drewienka podpalić, odczekać chwilę, a następnie zdmuchnąć płomień. Delikatny żar umożliwi rozprowadzenie dymu w powietrzu. Następnie należy odłożyć tlące się palo santo na czarkę lub talerzyk, a w razie potrzeby – zgasić. Jednego kawałka można używać wielokrotnie, aż do jego całkowitego spalenia. Taniec, jaki celebrytki włączają do rytuału palenia palo santo nie jest obowiązkowy, ale odrobina ruchu w towarzystwie tego aromatu na pewno nikomu nie zaszkodzi.