Ciąża

Przesądy od dawna wzbudzają strach u niejednej osoby. Do dziś nikt z nas nie chciałby, aby czarny kot przeciął naszą drogę, kiedy gdzieś zmierzamy. Mity dotyczą także ciąży. Chociaż wydawałoby się, że w obecnych czasach nie ma już miejsca na zabobony, które nie są potwierdzone nauką to wciąż możemy spotkać się z ludźmi, którzy się ich boją. Zwłaszcza, jeśli mogą dotyczyć ich jeszcze nienarodzonego dziecka.

Ciąża, a zabobony

Ciąża w mediach ukazywana jest jako wyjątkowy okres w życiu kobiety. Wszyscy dookoła powtarzają, że przyszła matka jest wówczas radosna i szczęśliwa. Z doświadczenia wiemy jednak, że nie zawsze tak jest. Bóle i dolegliwości związane z ciążą bywają naprawdę męczące. Z pewnością możemy jednak stwierdzić, że to specjalny czas, który ciężko porównać do czegokolwiek innego. Jest to moment, w którym kobiety uważają na siebie jak nigdy dotąd, planują przyszłość, a poza tym…niesamowicie się stresują. Emocje w trakcie stanu błogosławionego są niepowstrzymane. Nie powinniśmy w tym okresie narażać przyszłych mam na dodatkowy, niepotrzebny stres. Niestety nie pomaga w tym często otoczenie, które raczy nas poradami lub wspomnianymi zabobonami. To właśnie mity, które nie są w żaden sposób udowodnione naukowo dostarczają nam niepotrzebnych zmartwień i powodują, że zwracamy nadmierną uwagę na czynności, które na co dzień wydawałyby się nam normalne. Przejmowanie się nimi może nas wprowadzić w stany lękowe, a nawet fobie.

10 najpopularniejszych mitów ciążowych:

  1. Kobieta w trakcie ciąży nie powinna nosić łańcuszków, biżuterii czy pasków. Unikać należy również kabli, np. od odkurzacza. Dlaczego? Może to grozić dziecku owinięciu pępowiną, a nawet uduszeniem podczas narodzin.
  2. Podczas stanu błogosławionego przyszła matka nie powinna przymierzać okularów, ponieważ dziecko może urodzić się z wadą wzroku.
  3. Ciąża to okres, w którym absolutnie nie można używać noża, bo grozi to rozszczepem wargi u dziecka.
  4. Jeśli kobieta w ciąży, mówiąc potocznie „brzydnie” – może oczekiwać narodzin córki, która „odbiera” urodę mamie.
  5. Ciężarna ze „szpiczastym brzuchem” może natomiast oczekiwać narodzin syna.
  6. Kobieta nie powinna w okresie ciąży ścinać włosów, bo dziecko nie będzie inteligentne.
  7. Jeśli w trakcie ciąży czytamy „mądre”, naukowe książki to możemy liczyć na narodziny geniusza.
  8. Nie wolno patrzeć na księżyc, bo dziecko urodzi się łyse i brzydkie.
  9. Ciąża to czas, w którym kobieta nie powinna patrzeć przez wizjer i dziurkę od klucza, ponieważ dziecko urodzi się z zezem.
  10. Kobieta w ciąży nie może patrzeć zbyt długo na inną osobę, bo dziecko urodzi się do niej podobne.

Żaden z powyższych zabobonów nie ma żadnego medycznego ani naukowego uzasadnienia. Mimo to wciąż się je powtarza, zwłaszcza na wsi. Powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka i nie zadręczać sobie nimi głowy. Chociażby w przypadku księżyca – jeśli chcemy spędzić miło wieczór i obejrzeć pełnię, z pewnością nie zaszkodzi to dziecku. To samo tyczy się reszty mitów ciążowych.

W temacie porodu możemy także usłyszeć wiele mitów na temat porodu w wodzie. W naszym artykule obalamy mity i potwierdzamy fakty. Znajdziecie go TUTAJ.

Zapraszamy także na nasz Instagram.