ból głowy

Ból głowy potrafi uprzykrzyć cały dzień, a nawet kilka. Możemy wyróżnić kilka rodzajów: napięciowy, klaserowy oraz migrenę. Ich źródłem mogą być m.in. czynniki genetyczne, stres i niehigieniczny tryb życia. Bólom głowy towarzyszą często inne dolegliwości, takie jak zaburzenie widzenia, nudności czy nadwrażliwość na hałas i dotyk. Jakie metody mogą nam pomóc się uporać z tą dolegliwością?

Poszukaj spokojnej, cichej przestrzeni

Odpoczynek to ważna kwestia. Ból głowy pojawia się zdecydowanie częściej u osób przepracowanych. Powinniśmy znaleźć chwilę dla siebie, podczas której odprężymy się w całkowitej ciszy. To niezwykle ważne w życiu codziennym, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie tempo życia jest coraz szybsze i na wszystko brakuje czasu.

W przypadku bólu głowy – skup na czymś swoją uwagę

Jeśli masz bardzo napięty grafik i nie znajdziesz nawet chwili wolnego, możesz spróbować rozluźnić swój umysł, poświęcając przynajmniej kilkanaście minut na jakąś czynność. Może to być np. czytanie czy spacer. Ważne, aby nie korzystać wówczas z urządzeń elektronicznych, bo ich światło dodatkowo nas drażni.

Znajdź źródło

Nie każdy ból głowy jest łatwy do zdiagnozowania, czasami są to banalne przyczyny, takie jak zbyt długie przesiadywanie przed ekranem. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z tak prostym powodem. Nawet jeśli źródło jest nieoczywiste i trudne do znalezienia to poznanie go jest kluczem w rozwiązaniu problemu. Częstym wyzwalaczem bólu głowy jest brak snu. Nie musi chodzić o zbyt krótką ilość przespanych godzin, ale zaburzenia rytmu dobowego.

Napij się!

Kiedy na horyzoncie pojawia się ból głowy, powinniśmy wziąć do ręki wodę. Naukowcy do dziś zastanawiają się, dlaczego woda neutralizuje ból. Możemy być przynajmniej pewni, że korzystamy z taniego i całkowicie bezpiecznego „leku”.

Nieoczywista kawa

Zwykle słyszymy, żeby podczas bólu głowy nie pić kawy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musi tak być. Kofeina może być trafnym andidotum. Wiele osób borykających się z bólem głowy wybiera ten napój jako pierwszy, gdy szuka „tarczy” przeciwbólowej. Dlaczego kawa może być skuteczna? Zwęża naczynia krwionośnie i ogranicza przepływ krwi do mózgu. Dzięki temu może złagodzić ból, jednak musimy pamiętać o umiarze. Gdy będziemy pić zbyt dużo kawy, możemy doczekać się przeciwnego rezultatu.

Ogranicz jedzenie

Idealny „harmonogram” jedzenia składa się z pięciu mniejszych posiłków. Ból głowy może być spowodowany niepoprawnym odżywianiem. Duże, a przede wszystkim zbyt ciężkie porcje mogą zwiększać ryzyko migren. Wszystko przez duże wahania poziomu cukru we krwi.

Pamiętaj – w ostateczności weź leki!

Jeśli żaden ze sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów powinniśmy pamiętać o tym, aby skonsultować się z lekarzem, który zaleci nam odpowiednie leki. Na rynku mamy szeroki wybór leków przeciwbólowych bez recepty, jednak należy pamiętać, aby ich nie nadużywać.

Musimy być też świadomi, że bóle głowy mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi. Dziedziczymy je i nie zawsze możemy w zupełności wyeliminować ich obecność z naszego życia.

Przeczytaj także, dlaczego warto zadbać o swój sen – nasz artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Zapraszamy także na nasz Facebook.