ból głowy

Ból głowy potrafi być naprawdę dokuczliwy i męczący. Przeszkadza na tyle, że ciężko jest się skupić na jakiejkolwiek aktywności. Czy leki przeciwbólowe to ostateczność? Niekoniecznie. Na szczęście są domowe sposoby, którymi możemy spróbować przezwyciężyć ból. Musimy jednak sprawdzić jakie jest podłoże naszego problemu.

Ból głowy – z czym się wiąże?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ból głowy może mieć związek z odwodnieniem. Codzienny pęd życia, praca i obowiązki powodują, że nie jemy i nie pijemy regularnie.  Wbrew pozorom – wypicie „na raz” całej szklanki wody nie wystarczy, aby się odpowiednio. Nawodnić. W ten sposób szybciej wydalimy ją z organizmu. Pić powinniśmy małymi łykami przez cały dzień.

Jak sobie poradzić z bólem samemu?

Spacer i dotlenienie

Brak ruchu i przebywania na świeżym powietrzu powodują, że jesteśmy bardziej narażeni na styczność z bólem głowy. Zwłaszcza, jeśli wykonujemy prace biurowe przed monitorami. Stopniowo powinniśmy zwiększać więc aktywność na świeżym powietrzu. Zmiany powinny następować stopniowo i regularnie – zacznijmy od spacerów, a później myślmy o triathlonie.

Akupunktura

Akupunktura przez ostatnie lata zwiększa nieustannie swoją popularność i wykorzystuje się ją przy różnych dolegliwościach. Także w przypadku bólu głowy. Osoby, które stosują tą niekonwencjonalną metodę przekonują, że potrafi zdziałać cuda. Jeśli jesteśmy więc pewni, że ból głowy nie jest związany z chorobą – warto wypróbować ten sposób.

Medytacja

Nie tylko akupunktura jest chętnie stosowana w celach zdrowotnych. Coraz więcej ludzi na świecie decyduje się na medytację. Ból może mieć podłoże psychosomatyczne. Na co dzień mało kto ma jednak czas na wypróbowanie tej metody. Sięgamy więc po najprostszy sposób, a mianowicie bierzemy tabletkę przeciwbólową. Medytacja to bezpieczna dla każdego forma „leczenia” – polega na trenowaniu umysłu, przezwyciężenia stresu i wszelkich trosk za pomocą opanowania własnych myśli. Ma nas zrelaksować i wyciszyć.

Aromaterapia

Zapachy to nieodłączny element naszego życia. Codziennie wąchamy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych aromatów. Mało kto o tym wie, ale odpowiedni zapach potrafi zniwelować ból. Jakim cudem? Wszystko dzięki endorfinom, które wydzielają się, gdy mamy do czynienia z przyjemnym zapachem. Jeśli chcemy więc z nich skorzystać przy leczeniu bólu głowy – warto sięgnąć po olejki do aromaterapii. Poleca się zwłaszcza te o woni lawendy, majeranku, mięty czy bazylii. Wszystkie koją system nerwowy i pomagają pozbyć się dolegliwości.

Masaż

Na ból głowy może pomóc także masaż, który możemy wykonać samemu. Opuszkami palców należy masować okolice czoła. Następnie należy kciukami masować okolice skroni, w których często koncentruje się ból. Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż okolic czoła i skóry głowy. Zabieg powinien zakończyć się trwającym około 2 sekundy uciskiem górnej części potylicy.

Ból głowy może być spowodowany m.in. promieniami słońca. Dlatego przeczytajcie nasz artykuł o tym, jak się przed nimi chronić. Znajdziecie go TUTAJ.