Lokaty, podział pensji na mniejsze części, odkładanie środków na subkoncie… nasza redakcja poleca wszystkim te metody na oszczędzanie, bo przyczyniają się do większej kontroli nad naszymi funduszami, ale też ich do zwielokrotnienia. Cięć można dokonać również w naszym codziennym życiu, przy wykonywaniu prozaicznych czynności. Takie oszczędzanie boli o wiele mniej – nie musimy ograniczać naszych wydatków na przyjemności, a jedynie… zakręcać kurek z wodą. Choć to tylko jeden ze sposobów! Oszczędzaj wodę – a oszczędzisz pieniądze.

  1. Zakręcaj wodę podczas golenia i mycia zębów

Niby wszyscy o tym wiemy, a i tak gros ludzi nie stosuje się do tej zasady – a to hektolitry zmarnowanej wody. Plus Twoje pieniądze.

2. Zainwestuj w dobrą zmywarkę z trybem ECO

Pozwoli to na nawet 4krotnie mniejsze zużycie wody niż w przypadku zmywania ręcznego! A dodatkowo oszczędza Twój czas i… skórę Twoich dłoni.

3. Uruchamiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę

Kilka sztuk odzieży lub kilka naczyń to nie jest dobry powód, aby angażować pracę urządzeń gospodarstwa domowego. Ani środków czystości. Nastawiaj je tylko wtedy, gdy są pełne.

4. Gromadź deszczówkę w ogrodzie

Twoje rośliny i portfel ją pokochają! Pamiętaj też, aby podlewać swój ogród wczesnym rankiem albo wieczorem.

5. Napraw cieknący kran

Kropla po kropli… to uciekają Twoje pieniądze! Nawet 5000 litrów wody rocznie ucieka do Twojej umywalki, gdy kran potrzebuje naprawy. Jeśli dźwięk kapania i odpływ pieniędzy Cię nie przekonuje – pomyśl o naszej Planecie.

6. Prysznic zamiast wanny

Relaks w wannie wypełnionej aromatyczną pianą będzie smakował lepiej, gdy ograniczysz go do… kilku razy w miesiącu. Jest to też wielka oszczędność wody – ok. 160L zużywasz w wannie versus 40L, których potrzebujesz, aby się umyć podczas 4-minutowego prysznica.

7. Zainwestuj w perlator i jednouchwytowe baterie

Perlator to nakładka na kurek z charakterystycznym sitkiem, która spienia wodę, przez co wydaje się, że leci jej z kranu więcej, niż w rzeczywistości. Pozwala na ograniczenie zużycia wody nawet o 50%! Jednouchwytowe baterie może wyglądają gorzej niż te podwójne, ale zużywają znacznie mniej H2O.

8. Myśl globalnie!

Zadbajmy o Ziemię wspólnie. Pomyśl o ograniczeniu spożycia mięsa – zmniejsza to zużycie wody na skalę globalną. Dieta roślinna jest również bardziej przyjazna dla Twojego organizmu i portfela. Nie płucz śmieci przed ich wyrzuceniem – niepotrzebnie zużywa to wodę, a odpady i tak są myte przemysłowo. Pomyśl jakie jeszcze sposoby na oszczędzanie wody oszczędzą naszą Planetę i… Twoje pieniądze! Powodzenia.