na niebieskim tle: chusteczki, maseczka, tabletki i ręka trzymająca spray na alergię

Z powodu alergii cierpi już ok. 20-30% populacji. Za 15 lat nawet co drugi Europejczyk będzie alergikiem. Oprócz naturalnych alergenów, jesteśmy narażeni na substancje, które wdychamy z powietrzem. W powietrzu cząstki pyłu łączą się z pyłkami roślin i w ten sposób nasilają uciążliwe objawy. Choć alergia sezonowa trwa już praktycznie cały rok, to jednak w ciepłe dni szczególnie nasilają się jej symptomy. Kichanie, bóle głowy, katar, łzawiące oczy to tylko niektóre nieprzyjemności, jakie dotykają w czasie pylenia. Alergie pokarmowe czy kontaktowe również powodują duży dyskomfort w życiu. Jednak tym razem skupimy się na alergiach, które “wiszą” obecnie w powietrzu. Zdrowo wiedzie, jak przetrwać okres wzmożonego pylenia. 

Noś półmaskę filtrującą

Okazuje się, że wiele symptomów alergii przypomina… koronawirusa. Tym co łączy alergię z COVID-19 są też półmaski filtrujące FFP2 i FFP3. Chronią one równie skutecznie przed wirusami, jak i przed alergenami. Wysokiej jakości maski posiadają stopień skuteczności filtracji nawet PFE ≥ 99% (w przypadku półmasek FFP3, a PFE ≥ 94% w rodzaju FFP2). W okresie najsilniejszego pylenia, zakładaj maskę na spacery i inne aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętaj, aby regularnie zmieniać maskę lub wymieniać filtr. 

Oczyszczaj oczy, nos i zatoki

Kilka razy dziennie płucz oczy solą fizjologiczną. W aptekach znajdziesz ją w wygodnych ampułkach. Warto zawsze mieć ją przy sobie. Jeśli nosisz soczewki w okresie najsilniejszego pylenia, zmień je na jednodniowe. Dobrym rozwiązaniem jest oczyszczanie nosa wodą morską w sprayu. W ten sposób wymyjesz alergeny z błonu śluzowej. Wieczorem wypróbuj irygacji nosa i zatok. Dzięki temu wypłuczesz wszystkie zalegające w nosie i zatokach zanieczyszczenia. W aptekach znajdziesz gotowy do użycia zestaw z butelką do irygacji. 

Zostań perfekcyjną panią domu

Im częściej otwierasz okno, tym więcej niepożądanych alergenów trafia do pomieszczenia. Dlatego osoby cierpiące na alergie powinny szczególnie dbać o czystość w domu. Odkurzaj i zmywaj jak najczęściej wszystkie meble, na których osiada kurz i pyłki. Jeśli jesteś uczulony na kurz możesz zainwestować w specjalny odkurzacz z filtrem HEPA – usunie on nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, bakterie i wirusy.

Unikaj dymu i aerozoli

Dym papierosowy nasila objawy alergii. Dlatego ogranicz wizyty w zadymionych miejscach, a jeśli jesteś palaczem, postaraj się przynajmniej ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Unikaj również podrażniających aerozoli i dymu kominkowego, które drażnią podobnie jak dym papierosowy.

Stosuj oczyszczace powietrza

Oczyszczacz to rozwiązanie stworzone dla alergików. Oczyszczacz filtruje powietrze z krążących alergenów. Dzięki temu we wdychanym w pomieszczeniu powietrzu stężenie pyłków, roztoczy i drobnoustrojów  jest znacznie niższe. Doskonale sprawdzi się także jonizator powietrza. Wytwarzają jony ujemne, które sprawiają, że naładowane dodatnio zanieczyszczenia w powietrzu opadają na powierzchnię, a zatem są łatwiejsze do usunięcia. 

Maseczki najwyższej jakości, które będą was chronić przed wirusami i bakteriami, a przy okazji pomogą w walce z alergią można znaleźć TUTAJ.