W tym roku sytuacja zmusza nas do pozostania w domu przez całe ferie. Ominie nas szaleństwo na stoku, wyjścia do aquaparku czy kina. To jednak nie oznacza, że musi nas ominąć również dobra zabawa. Urlop spędzony z rodziną w domowym zaciszu przy odrobinie kreatywności może stać się naprawdę udany. Jak zorganizować czas dziecku, by nie spędziło najbliższych dwóch tygodni tylko przed ekranem komputera lub telewizora? Podpowiadamy 5 analogowych aktywności, które okażą się frajdą dla całej rodziny.

1. Zagrajmy w to jeszcze raz, razem
Które dziecko (i dorosły) odmówi partii Monopolu czy Osadników z Catanu? Gry planszowe są doskonałą zabawą dla całej rodziny. Zapewne na półce w Twoim domu zalega niejedna zapomniana planszówka. Ferie to idealny czas na to, by spędzić całe godziny na kombinowaniu i wymyślaniu rozwiązań. Układanie klocków Jenga czy odgadywanie haseł Kalamburów to nie tylko świetna rozrywka, lecz także rozwijające wyobraźnie i słownictwo ćwiczenie. Możecie też spróbować stworzyć własną grę planszową.

2. Prosty przepis na pysznie spędzony czas
Urlop w domu zazwyczaj równa się codziennemu przygotowywaniu posiłków. Dlatego w kuchni przyda się małe wsparcie. Wspólne pieczenie i dekorowanie ciasteczek lub domowej pizzy to świetna rozrywka dla dziecka, a przy tym nauka podstaw gotowania i zasad zdrowego odżywiania. W internecie znajdziesz wiele prostych i efektownych przepisów, w które z ochotą zaangażuje się Twoja pociecha. Być może w te ferie rozwinie się kulinarna pasja przyszłego Masterchefa Juniora. Oczywiście wspólne gotowanie kończymy… wspólnym sprzątaniem.

3. Najlepsze zabawki masz pod ręką
Czasami do dobrej zabawy wystarczy tylko karton, nożyczki, kredki i trochę wyobraźni. Wykorzystaj kartony i kartki, aby stworzyć z dzieckiem mini teatrzyk lub statek kosmiczny. Wytnijcie wspólnie instrumenty muzyczne i zorganizujcie koncert z playbacku. Wymyślcie nieistniejące gatunki zwierząt, a następnie zróbcie własne zoo niezwykłości. Pomysłów na zabawy tym, co jest pod ręką, istnieje tyle, ile osób. Do zabawy możesz wykorzystać praktycznie wszystko od zużytych butelek, przez modelinę, po stare ubrania. Rozejrzyj się po domu, a na pewno znajdziesz coś, co zainspiruje Ciebie i dziecko.

4. Nauka, która bawi
Chociaż ferie są czasem odpoczynku, warto spędzić je również na nauce. To nie znaczy, że masz zasypać dziecko zadaniami i podręcznikami. Obecnie w sklepach i internecie jest mnóstwo zabawek rodem z laboratorium, które mogą rozwinąć w Twoim dziecku zamiłowanie do chemii czy fizyki. Dzięki nim w prosty i obrazowy sposób zrozumie działanie pola magnetycznego, biosfery czy zjawiska krystalizacji. Takie zabawki sprawiają, że niejeden rodzic z chęcią wróciłby do szkoły.

5. Zabawy z naszego dzieciństwa
Kto z nas w dzieciństwie nie bawił się “w chowanego”, “raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy” czy “chodzi lisek koło drogi”? W końcu to prawdziwe hity z podwórka i przedszkola wśród kolejnych pokoleń dzieci. Zasady są bardzo proste i zna je prawie każdy. Gwarantujemy mnóstwo śmiechu dla całej rodziny, a dla Ciebie sentymentalny powrót do przeszłości, kiedy najlepszą zabawką był patyk i garstka kamieni.