Nasz organizm przez całe życie ulega działaniu toksyn pochodzących z różnych produktów. Maleńkie ilości szkodliwych substancji odkładają się powoli i ich mikroilości najczęściej nie są dla nas bardzo szkodliwe. Niemniej jednak z czasem, kiedy ilość toksyn w organizmie wzrasta warto nieco „posprzątać”. Powszechnie znaną metodą na pozbycie się toksyn jest oczyszczanie naszego organizmu za pomocą różnych metod. Z roku na rok popularność zyskuje coraz więcej przepisów na oczyszczanie organizmu. Nie wszystkie są jednak skuteczne, a tym bardziej zdrowe. Obalimy kilka mitów, które niepotrzebnie zabierają czas, nie pomagając przy tym ani trochę.

1. Oczyszczanie = odchudzanie

Wiele osób uważa, że za pomocą oczyszczania możemy pozbyć się przynajmniej kilku nadprogramowych kilogramów. Nie do końca. Detoks od pewnych substancji czy składników jak najbardziej może poskutkować utratą wagi, jednak pod żadnym pozorem nie należy go stosować jako metody odchudzania. Utrata kilogramów w czasie oczyszczania organizmu jest najczęściej „efektem ubocznym”. W odchudzaniu pomoże nam aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana dla nas dieta. Detoks nie może być zbyt długi, trwa on maksymalnie kilka dni, w wyjątkowych przypadkach dwa tygodnie i  nie zastąpi wprowadzenia na stałe zdrowych nawyków.

2. Oczyszczanie pomoże każdemu

Podejmując decyzje o detoksie należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego organizmu. Każdy inaczej reaguje na różne bodźce, tak samo jest w tym przypadku. Warto pamiętać, że planowane oczyszczanie organizmu, zwłaszcza w bardzo rygorystyczny sposób warto skonsultować wcześniej ze specjalistą. Przeciwwskazań do detoksu jest wiele. Są nimi m.in. wiek. Nie powinno się przeprowadzać oczyszczania u seniorów i dzieci. Unikać go powinny także osoby mające problemu z układem pokarmowym i trawieniem. Nie poleca się go też cukrzykom i ludziom z chorobami serca czy nerek.

3. Detoks raz na jakiś czas jest konieczny

Jest to niestety bardzo popularna opinia, wykorzystywana np. w reklamach. Producenci zachwalając specyfiki oczyszczające organizm wykorzystują ludzką niewiedzę dla zwiększenia słupków sprzedaży. Każdy powinien wiedzieć, że to nie jest koniecznie i wiele osób nie potrzebuje takiego „odpoczynku”. Oczyszczanie ponadto nie polega na stosowaniu magicznych specyfików, a odpowiedniej dawce ruchu i odstawieniu niezdrowego jedzenia czy alkoholu.  Śmiało mogą z niego zrezygnować osoby w pełni zdrowe, które na co dzień czują się świetnie.

4. Oczyszczanie jest proste i nie wymaga przygotowań

Dla własnego dobra do detoksu trzeba się przygotować. Przygotowania nie mają jednak polegać na kupnie odpowiedniej ilości dedykowanych produktów. Odpowiednie podejście zakłada stopniową rezygnację z niezdrowych produktów. Przed całkowitym odrzuceniem wybranych przez nas składników diety należy rezygnować z nich stopniowo 3-4 dni wcześniej. Ułatwi nam to dalsze wprowadzanie restrykcji i poszerzanie ich.

5. Magiczna moc soków

Popularnym w sieci sposobem oczyszczania organizmu jest tzw. detoks sokowy, który ma polegać właśnie na piciu soków. Wyłącznie! Oczywiście naturalne soki mają w sobie wiele zdrowych składników, ale oparcie diety tylko o nie może być dość uciążliwe. Powodem, dla którego wyjątkowo trudno jest wytrwać na takiej płynnej diecie jest właśnie brak stałych pokarmów, a co za tym idzie – brak konieczności gryzienia i przeżuwania. Na szczęście nic nie wskazuje na konieczność zrezygnowania z tradycyjnych posiłków w trakcie oczyszczania organizmu. #Zdrowowiedzieć, że podczas oczyszczania owszem, można stosować soki ale również gotowane warzywa i owoce. Gorący posiłek doda nam siły i motywacji w postanowieniu.